Jaki nawilżacz wybrać do swojego domu?

Każdemu z nas zależy aby czas spędzony w domu sprawiał przyjemność i był bezpieczny dla zdrowia. Często jednak zauważamy rożnego rodzaju niepokojące symptomy jak ból gardła, katar, podrażnienie skóry czy oczu. Objawy te nie zawsze oznaczają osłabienie odporności czy nadchodzące przeziębienie. Nie tak rzadko wpływ na to ma jakość powietrza jakim oddychamy w swoim domu, która zależna jest od kilku czynników jak aktualna pora roku, temperatura czy wentylacja w pomieszczeniu. Dobra jakość powietrza, która nie zagraża naszemu zdrowiu to taka gdy pomieszczenie nie charakteryzuję się nadmierną wilgotnością czy suchością. Jesteśmy w trakcie sezonu grzewczego, dlatego aby uniknąć obniżenia jakości powietrza w naszych domach spowodowanych pracą grzejników zastanówmy się nad zakupem nawilżacza powietrza. Dobre urządzenie może znacznie poprawić jakość powietrza, a co za tym idzie jakość naszego życia.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza?

Wybór tego urządzenia dzieli się na nawilżacze parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Poniżej przestawiamy ich zalety oraz wady.

Nawilżacze parowe

Urządzenia te działają na prostej zasadzie, wlewana do wewnątrz woda podgrzewana jest do temperatury ok. 80 stopni, która zamienia się w parę wodną. Dużym plusem tego wyboru jest fakt, że dzięki wysokiej temperaturze, poza nawilżaniem powietrza zostaje ono oczyszczone z bakterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo pracuje niezwykle cicho, niemalże nie emitując żadnych dźwięków. Do nawilżacza parowego możemy dolać specjalnie do tego przeznaczony olejek zapachowy, który dodatkowo wpłynie na zapach w naszym pomieszczeniu.

Do minusów tego rozwiązania należy fakt, że ze względu na wysoką temperaturę pary może stanowić zagrożenie dla małych dzieci i zwierząt. Dodatkowo może on swoją pracą podgrzać temperaturę powietrza w pomieszczeniu, co w przypadku używania go w sezonie letnim może stać się uporczywe.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacz ultradźwiękowy to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, z wbudowanym ekranem cyfrowym pokazującym poziom nawilżenia w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy je stale kontrolować. Jego praca polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych do rozbijania cząsteczek wody, przekształcając je w mgiełkę, którą dostaje się do obrotu powietrza. Największą korzyścią dla tego rozwiązania jest niskie zużycie energii.

Minusem jest to, że pomimo, że jest on niesłyszalny dla ludzkiego ucha, może sprawić kłopot dla naszych czworonogów, które są znacznie wrażliwsze na ultradźwięki.

Nawilżacze ewaporacyjne (mechaniczne)

Nawilżanie powietrza poprzez użycie tego urządzenia należy do najzdrowszych sposobów. Wykorzystuje on naturalny proces przekształcenia wody w stan gazowy – parę, poprzez ewaporację. Zasysa on suche powietrze, wymuszając jego przepływ przez zanurzony w wodzie specjalny filtr, matę lub dyski, które odpowiadają za przepływ powietrza. Dużą zaletą tego nawilżacza jest fakt, że mgiełka wydobywająca się z niego jest chłodna, dzięki czemu latem dodatkowo obniży temperaturę powietrza w domu. Przy stosowaniu tego rozwiązania ważna jest pamięć o wymianie filtrów, które z czasem stają się zanieczyszczone co może mieć negatywny wpływ na jakość powietrza.

Nawilżacze powietrza w sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin dostępne są już od kwoty 100 zł, a najdroższe produkty z tej kategorii sięgają nieco ponad 300 zł, które możesz zakupić w systemie wraz z ofertą od Oney. Stosunek ceny tego urządzenia, do znaczącej poprawy jakości naszego życia jest bezkompromisowo atrakcyjna.

Podobne artykuły

Dodatkowe źródło ciepła

W parze z krótszymi dniami i dłuższymi wieczorami, pojawia się spadek temperatury powietrza. Niekiedy zdarza się, że odczuwamy dyskomfort również w swoich domach, szczególnie na przełomie wiosny i jesieni, czyli wtedy kiedy pogoda za oknem bywa najbardziej zmienna i nieprzewidywalna. Na szczęście jest sposób na dodatkowe ocieplenie pomieszczenia kiedy sezon grzewczy już się zakończył, bądź jeszcze się nie rozpoczął. W sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin dostępnych mamy wiele możliwości, które mogą nam w tym pomóc. […]

Jak poprawić jakość snu?

Za odpowiednią i satysfakcjonującą jakość naszego snu odpowiada kilka czynników. Nie jest to tylko kwestia ilości godzin jaką poświęcamy na odpoczynek, czy pora, o której kładziemy się spać oraz wstajemy. Wpływ na to ma także jakość powietrza, temperatura czy kontakt ze światłem. Średnio śpimy 8 godzin w ciągu doby, czyli 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać o komfort swojego snu, co z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. W osiągnieciu tego pomogą […]

Jaki kominek wybrać?

„Przy kominku” czyli w miejscu, które zbliża rodzinę przy wspólnej herbacie w zimowe, chłodne dni. Miejsce, które dodaje uroku niczym przebywanie w górskiej chatce. Nic nie sprawi, że atmosfera w naszym domu będzie tak przyjemna jak uzupełnienie wnętrza właśnie kominkiem. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, od tych tradycyjnych, do użycia których potrzebujemy drewna, po te najbardziej nowoczesne, które uruchomić możemy używając zaledwie jednego przycisku. Przeczytaj artykuł i znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.