Jak poprawić jakość snu?

Za odpowiednią i satysfakcjonującą jakość naszego snu odpowiada kilka czynników. Nie jest to tylko kwestia ilości godzin jaką poświęcamy na odpoczynek, czy pora, o której kładziemy się spać oraz wstajemy. Wpływ na to ma także jakość powietrza, temperatura czy kontakt ze światłem. Średnio śpimy 8 godzin w ciągu doby, czyli 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać o komfort swojego snu, co z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. W osiągnieciu tego pomogą Ci produkty dostępne w sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin, które możesz nabyć już dziś dzięki ofercie od Oney. Sprawdź czego potrzebujesz.

1. Czego warto unikać?

Po pierwsze 2-3 godziny przed snem nie podjadaj. Szczególnie unikaj obfitych i tłustych posiłków na kolację. Nasz organizm po spożyciu tego typu potraw, długo po ich zjedzeniu będzie mierzył się z ich trawieniem. Towarzyszyć mogą temu dyskomfort lub uczucie przepełnienia, które utrudnią nam zasypianie. Taka sama zasada tyczy się spożywania używek przed snem. Unikaj więc spożywania alkoholu, który może powodować zgagę czy palenia papierosów, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu osadzającego się na skórze czy włosach. Warto także przynajmniej godzinę przed snem zrezygnować z używania urządzeń elektrycznych, które pobudzają nasz mózg do pracy i skupienia w momencie gdy powinniśmy zacząć się relaksować.

2. Unikaj światła

Rolety czy zasłony powinny znaleźć się w każdej sypialni, a w szczególności w mieszkaniach znajdujących się w dużych miastach, gdzie całą noc narażone są na sztuczne światła z ulicy, miejskich latarni czy z reklam i bilbordów. Aby skutecznie zasnąć i nie budzić się w nocy potrzebujemy jak najmniejszego kontaktu ze światłem. W tym mogą nam pomóc zaciemniane rolety i zasłony. Pełnić więc one mogą funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także praktyczną, przekładającą się na jakość naszego snu. W sieci sklepów Leroy Merlin dostępnych jest wiele modeli rolet zarówno do montażu wewnętrznego jak i zewnętrznego. Warto także zwrócić uwagę na funkcję termoizolacyjną, która może chronić nasze pomieszczenie również od nagrzewania się pod wpływem promieni słonecznych.

3. Jakość powietrza

Jakość naszego snu zależy w dużej mierze od jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy. Jeśli powietrze ma zbyt małą lub zbyt dużą wilgotność, będzie nam to przeszkadzało we śnie. Najczęściej problem z nieodpowiednio nawilżonym pomieszczeniem przytrafia się w sezonie grzewczym, czyli wtedy kiedy nasze grzejniki pracują na najwyższych obrotach. Powietrze wtedy jest ciepłe i suche, co może powodować różne reakcje jak kaszel czy suchość w ustach. Na tego typu sytuacje zalecane jest użycie nawilżacza powietrza, który często występują w zestawie z funkcją oczyszczania powietrza. Dzięki temu połączeniu możemy liczyć nie tylko na odpowiednie nawilżenie ale także na skuteczną walkę z bakteriami i wirusami.

Sytuacja jednak może być odwrotna i możemy potrzebować urządzenia, które zbierze nadmierną wilgoć z pomieszczenia, która może powstać poprzez suszenie prania, gorące kąpiele czy z powodu wadliwej wentylacji. Konsekwencjami zbyt wilgotnego powietrza może być powstawanie grzybów lub brzydki zapach. Zaniedbanie tego problemu może przysporzyć nam problemów nie tylko ze snem, ale także ze zdrowiem.

4. Rośliny

Nie od dziś wiadomo o zbawiennym wpływie roślin w domowych zaciszu. Jak rośliny do sypialni to tylko te, które dodatkowo poza cieszeniem naszego oka, mają właściwości oczyszczające powietrze. Do sypialni najlepiej sprawdzą się takie rośliny jak zielistka, aloes, lawenda czy bluszcz pospolity. Rośliny te mogą redukować nadmierną wilgoć w pomieszczeniu, działać uspokajająco, relaksować i przede wszystkim dotleniać nasz mózg. Pamiętajmy jednak aby odpowiednio dbać o nasze rośliny, tak by mogły nam posłużyć na długo. Zastanawiasz się jak dbać o rośliny domowe podczas zimy?  Sprawdź nasze porady tutaj

Podobne artykuły

Jaki kolor ścian wybrać?

Czy zastanawiałeś się jak kolor Twoich ścian wpływa na Ciebie każdego dnia? Czy wiesz, że możesz dobrać odpowiednią barwę do Twojego charakteru czy przeznaczenia pomieszczenia? Daj się porwać w świat pełen inspirujących kolorów. Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego wnętrza.

Metamorfoza salonu na każdą kieszeń

Przez ostatnie miesiące znaczna część społeczeństwa spędza więcej czasu w swoich domach. Wielu z nas pracuje i uczy się w modelu zdalnym, a pomysły na spędzenie wolnego czasu „po pracy” również są ograniczone z powodu pogody czy obostrzeń. Dlatego też zaczęliśmy zwracać większą uwagę na wystrój naszych wnętrz. Atrakcyjne wizualnie pomieszczenie wpływa pozytywnie na  samopoczucie, motywację do pracy czy relaks. Dowiedz się jak odświeżyć swój salon w kilku prostych krokach, a do tego małym kosztem.

Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.