Jak dbać o rośliny domowe w zimę?

Od wiosny do jesieni poświęcamy sporo uwagi znajdującym się w naszym ogrodzie roślinom. Przystosowujemy je do zmieniających się warunków atmosferycznych czy wspieramy w rozwoju, tak by przez kolejny okres nasz ogródek, skalniak czy zieleniak cieszył nasze oko. W sezonie zimowym nie zapomnijmy także o zieleni znajdującej się w naszych domach.
Jak w prawidłowo dbać o rośliny doniczkowe w zimę? Sprawdź poniższe porady.

W okresie zimy nasze rośliny ogrodowe zapadają w sen i czekają na nadejście wiosny. W tym czasie swoje skupienie powinniśmy skierować na zieleń znajdującą się w naszych domach. Rośliny te w przeciwieństwie do swoich zewnętrznych odpowiedników nie zasypiają, wręcz wymagając większej uwagi i pielęgnacji.

1. Światło

Największe wyzwanie z jakim będą zmagały się nasze rośliny doniczkowe to brak odpowiedniego dostępu do naturalnego światła. W zimowym okresie, za oknem promieni słonecznych jest na lekarstwo, przez co rośliny ustawione na parapecie znacząco odczuwają niedosyt naświetlenia, a te w głębi mieszkania, nie doświadczają go wcale. Jak możemy na to zaradzić? Znajdźmy miejsce dla wszystkich doniczek na naszych parapetach, ale tylko wtedy gdy nie będziemy narażać ich na zbyt gorące powietrzne uchodzące z zamontowanych pod oknem grzejników, bądź zbyt zimne, które wydostające się podczas wietrzenia pomieszczeń. Sztucznym sposobem na doświetlenie roślin jest zakup lampy LED lub fluorescencyjnej.

2. Woda

W zimę nasze rośliny doniczkowe potrzebować będą znacznie mniej nawodnienia niż w pozostałych sezonach. Bardzo ważne jest aby nie przelewać roślin w tym czasie, gdyż skończyć się to może nadgniciem korzeni. Lepiej więc przesuszyć roślinę niż zanadto podlać. Aby jednak i temu zaradzić ogólnie przyjęto zasadę podlewania roślin raz na 2 tygodnie. Podlewamy tylko wtedy gdy widzimy, że ziemia jest całkowicie sucha. Dbamy także aby temperatura wody aby nie była zbyt ciepła czy zbyt zimna.

Dodatkowo możemy zadbać o nawilżenie liści i łodyg poprzez spryskiwanie rośliny wodą lub przecieranie jej wilgotną gąbeczką. Nie wykonujmy tego zabiegu jednak na liściach pokrytych włoskami czy meszkiem – te możemy odkurzyć z kurzu przy pomocy pędzelka.

3. Temperatura

Zimą powietrze w naszych mieszkaniach bywa znacznie cieplejsze niż w czasie wiosny czy lata. Zmiana ta odczuwalna jest dla naszych roślin, które najlepiej czują się w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Jeśli jednak taka temperatura jest nieodpowiednia dla naszego funkcjonowania, przenieśmy rośliny do najchłodniejszego pomieszczenia znajdującego się w domu.

4. Nawilżanie powietrza

W porze zimowej powietrze w naszych domach staję się suche i ciepłe. Odczuwać możemy to zarówno my jako mieszkańcy ale także nasze rośliny. Urządzeniem poprawiającym jakość powietrza jest nawilżacz powietrza. Pozytywnie wpłynie on na temperaturę, zdrowie i samopoczucie nie tylko nasze ale i naszych roślin domowych. 

Rośliny pełnią ważną rolę w naszych domach. Korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, nasze płuca i umysł. Warto więc zazielenić nieco nasze cztery kąty. Piękne i zadbane rośliny możesz znaleźć w sieci sklepów Leroy Merlin, jak również najlepsze modele nawilżaczy powietrza, które pomogą w ich rozwoju w zimowych sezonie. Zrób zakupy w Leroy Merlin już dziś i sfinansuj je dzięki ofercie od Oney.

Podobne artykuły

Jak dbać o ogród jesienią?

Coraz mniej promieni słonecznych, krótsze dni, chłodne wieczory i poranki, to cechy charakterystyczne dla zbliżającej się zimy. W tym okresie na próbę przetrwania zostaje wystawiony nasz ogród i rosnące w nim rośliny. Jeśli dbaliśmy o niego wiosną oraz latem, nie zapomnijmy wykonać kilku czynności także przed zimą. Pozwoli to uchronić nasz zieleniak przed przymrozkami czy patogenami, tak by mógł cieszyć nasze oko w kolejnym roku. Poniżej znajdziecie kilka porad na ten temat.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?

Jaki kominek wybrać?

„Przy kominku” czyli w miejscu, które zbliża rodzinę przy wspólnej herbacie w zimowe, chłodne dni. Miejsce, które dodaje uroku niczym przebywanie w górskiej chatce. Nic nie sprawi, że atmosfera w naszym domu będzie tak przyjemna jak uzupełnienie wnętrza właśnie kominkiem. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, od tych tradycyjnych, do użycia których potrzebujemy drewna, po te najbardziej nowoczesne, które uruchomić możemy używając zaledwie jednego przycisku. Przeczytaj artykuł i znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.