Jak dbać o ogród jesienią?

Coraz mniej promieni słonecznych, krótsze dni, chłodne wieczory i poranki, to cechy charakterystyczne dla zbliżającej się zimy. W tym okresie na próbę przetrwania zostaje wystawiony nasz ogród i rosnące w nim rośliny. Jeśli dbaliśmy o niego wiosną oraz latem, nie zapomnijmy wykonać kilku czynności także przed zimą. Pozwoli to uchronić nasz zieleniak przed przymrozkami czy patogenami, tak by mógł cieszyć nasze oko w kolejnym roku. Poniżej znajdziecie kilka porad na ten temat.

Najbardziej narażone na mróz rośliny to wszystkie wrzosowate jak wrzosy czy wrzośce, rododendrony, azalie, magnolie, hortensję oraz oczywiście róże, a to dlatego, że wiele z nich ma płytki system korzenny. Prace w ogrodzie najlepiej rozpocząć w październiku lub listopadzie, a dokładnie wtedy kiedy temperatura powietrza zaczyna znacznie spadać. Im bliżej zimy tym nie powinniśmy wykonywać już takich prac w ogrodzie, jak podcinanie gałęzi czy łodyg, ponieważ po tej czynności tkanka roślin jest znacznie wrażliwsza na działania niskich temperatur.

1. Grabienie liści

Bajkowym elementem występującym co roku podczas naszych jesiennych spacerów są opadające liście, które tworzą kolorowe dywany w naszym ogrodzie. W liściach mogą jednak kryć się różne grzyby i szkodniki. Prócz tego przez dużą wilgotność i małą ilość dostępnego słońca, opadnięte liście zaczynają gnić. Systematyczne grabienie liście jest ważne dlatego, że odcinają one dostęp do światła wszystkiemu co się pod nimi znajduje. Skutkiem czego może być zniszczenie i zżółkniecie naszego trawnika. Zgrabione liście można następnie wykorzystać do okrycia roślin.

2. Okrywanie roślin

Okrywanie roślin dzielimy na dwa sposoby – na ten chroniący te części rośliny znajdujące się pod ziemią, czyli korzenie oraz ten chroniący to co znajduję się nad ziemią, czyli łodygi i liście. Do ochrony dolnej części rośliny możemy zastosować korę, torf, liście czy nawet ziemię, natomiast do górnych części zwykle stosujemy białą agrowłóknine, fizelinę czy słomę. Nie powinno się okrywać roślin plastikową folią, ponieważ najważniejsze aby nie blokować przepływu powietrza. Dzięki odpowiedniej ochronie, nasze rośliny będą zabezpieczone przed mrozem, wiatrem czy ostrym zimowym słońcem.

3. Zabezpieczenie pni

Malowanie pni wapnem wykonujemy na drzewkach owocowych. Ta czynność zabezpieczy je przez pękaniem i pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji podczas zimowego okresu. Najbardziej narażone są jabłonie, czereśnie, grusze, wiśnie i śliwy. Pękanie kory powstaje pod wpływem dużych zmian temperatury w ciągu doby. Za dnia pnie drzew zostają znacznie ogrzane ostrymi promieniami słonecznymi, które powodują pękanie pni, następnie w nocy gdy temperatura spada poniżej zera, pień zostaje przymrożony. Pomalowanie drzewek na biało, pozwoli na to aby mniej się one nagrzewały przez słońce, gdyż biały kolor odbija promienie światła słonecznego oraz były chronione przed pękaniem, dzięki „farbie” tworząc tzw. izolację.

4. Mumie

Czasem na naszych drzewkach owocowych pozostają obumarłe, zeschnięte i poczerniałe owoce, które zwane są mumiami. Mumie, mogą zainfekować drzewo grzybami, co spowoduje, że owoce tego drzewa będą dla nas szkodliwe. Mumie nie spadają z drzew same, co sprawia że żyjące tam patogeny bez problemu infekują drzewo. Należy więc przez zimą zebrać z drzew wszystkie zepsute owoce.

5. Nawóz

Wybierając nawóz wybierzmy ten przeznaczony do stosowania jesienią. Unikajmy tych wiosennych, zawierających duże ilości azotu, gdyż ten składnik sprawia przyspieszenie rozwoju roślin. Na tym nie zależy nam jesienią, ponieważ, w przypadku wypuszczenie nowych pąków czy liści, roślina zostanie narażona na przemrożenie. Poprawne nasienie nawozu polega na rozsypaniu go po ziemi, następnie wymieszaniu go z glebą oraz podlaniu. Jesienne nawozy zawierają przede wszystkim potas, który zapobiega przymarzaniu tkanek oraz fosfor, który wesprze rozrost systemu korzeniowego. Oba te składniki także regulują gospodarkę wodną rośliny.

 

Podobne artykuły

Jaki piekarnik wybrać?

Piekarnik to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Dzięki niemu znacznie oszczędzamy czas na przygotowanie potraw, a dodatkowo smakują one lepiej. Na rynku mamy wiele rodzajów piekarników, różniących się od siebie dodatkowymi funkcjami oraz wyglądem. Nie wiesz jaki piekarnik wybrać? Przeczytaj artykuł.