Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.

Każdy z nas prędzej czy później będzie się nad nim zastanawiać, czy to w celu podreperowania zniszczonych rzeczy czy odświeżenia wystroju wnętrza.  Jak zatem zabrać się za nieszkodliwy dla środowiska remont? Odwiedź sklep budowlano-dekoracyjny Leroy Merlin, zakup wszystkie, niezbędne produkty dzięki ofercie od Oney i zainspiruj się naszymi pomysłami.

1. Na pierwszy rzut oka

Z pewnością największy efekt sprawi zmiana koloru naszego wnętrza, która może nadać mu zupełnie nowego charakteru. Jednak jak wiadomo, wiele farb zawiera szkodliwe substancje. Do takich farb zaliczamy te produkowane na bazie rozpuszczalników. Wybierajmy zatem farby ekologiczne czyli na przykład najpopularniejsze farby akrylowe, które nie wpływają negatywnie na środowisko. Farby te znajdziecie w każdym kolorze w sieci sklepów Leroy Merlin w ponad 60 lokalizacjach w Polsce.

Innym również pozytywnie wpływającym na środowisko pomysłem na odświeżenie naszych ścian jest wybór fototapety lub tapety. Aktualnie na rynku dostępne są rozwiązania stworzone z materiałów naturalnych, takich jak bawełna, celuloza czy np. jedwab. Wybierając to rozwiązanie zyskujemy dodatkową ochronę przed hałasem i utratą ciepła w pomieszczeniu.

2. Ulubiony fotel

Czasem bywa tak, że nasz ulubiony mebel nie prezentuję się już najlepiej, ale szkoda nam się z nim rozstać. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy. Zniszczone obicie naszego fotela można wymienić, kupując nowy materiał i oddając mebel do tapicera. Istnieje też prostsza droga, jak zakrycie fotela lub kanapy pledem lub narzutą. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie dla osób lubiących klimat boho czy orientalny. Kolejnym prostym sposobem na odświeżenie wizerunku naszych mebli wypoczynkowych jest zakupienie kolorowych poduszek w przeróżnych kształtach.

3. Patrz pod nogi

Kiedy widzimy naszą starą, zniszczoną podłogę pierwszą myśl jaka pojawia się w naszej głowie to aby ją zerwać i położyć nową. Zanim jednak zdecydujemy się na tak duży krok, sprawdźmy czy nie lepiej podjąć decyzję o jej renowacji. W sieci sklepów Leroy Merlin zakupić można niezbędne produkty do cyklinowania, szlifowania jak również lakierowanie parkietu.

Innym rozwiązaniem dla zniszczonej podłogi lub dla wnętrza, które nam się znudziło jest zakupienie dywanu. Dywan zawsze zmienia wystrój pomieszczenia, nadając mu ciepła i nowego charakteru. Dodatkowo dywan wygłusza niechciane dźwięki. Wybierzmy dywan wykonany z ekologicznych materiałów jak bawełna czy len.

4. Śmieci

Każdy remont generuje niezliczone ilości śmieci takich jak np. meble czy kartony po zakupie nowego sprzętu. Zanim zdecydujemy się wyrzucić je na śmietnik, spróbujmy wystawić stare meble na portalach internetowych, służących do pozbywania się tego typu już niepotrzebnych rzeczy lub napiszmy ogłoszenie dla lokalnej społeczności czy to na wspólnym komunikatorze czy klatce schodowej. Dawanie drugiego życia naszym starym meblom to prawdziwe ekologiczna postawa, a niekiedy i dobry uczynek. Stare kartony, mogą przydać się dzieciakom w szkole czy przedszkolu na zajęcia z plastyki i techniki.

 

 

 

Podobne artykuły

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?