5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.

 

Papier to tworzywo, które na co dzień jest wykorzystywane przez każdego członka rodziny. Nasze dzieci korzystają z niego pod postacią zeszytów, my rodzice z notatników, a dziadkowie np. z krzyżówek. Papier jest wszędzie dookoła nas. Okres życia tego tworzywa często trwa zaledwie chwilę, zapominamy jednak o tym, że papier to drzewo, drzewa to lasy, a lasy to tlen. Jeśli mowa o papierze, zadbaj o to aby zawsze obie strony kartki były zapełnione. Jeśli papier nie jest ważnym i prywatnym dokumentem, korzystaj z czystej strony jako notatnik do zapisywania lub jako listę zakupów. Jeśli już coś drukujemy, przedtem sczytajmy tekst uważnie i poprawmy błędy aby uniknąć drukowania go kilkakrotnie.

 

Segregacja śmieci to z pewnością jeden z ważniejszych tematów na całym świecie, o których teraz się mówi. Aktualnie przepisy prawa są wyraźne i jednoznacznie pokazują w jaki sposób powinna odbywać się segregacja śmieci. Segregacja śmieci to ważne działanie, które może poprawić stan naszej planety. Jeśli to Cię nie przekonuje, pamiętaj, że osoby które nie segregują śmieci zgodnie z nowelizacją przepisów dotycząca odpadów, płacą za ich wywóz więcej. Aktualnie każde gospodarstwo domowe powinno segregować odpady dzieląc je na papier, tworzywa sztuczne, szkło, bio i zmieszane.

 

Dużo mówi się także o oszczędzaniu wody. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze „Pij kranówkę!” – nie kupuj wody butelkowanej. Jeśli obawiasz się jakości wody z kranu, dodatkowo przepuść ją przez filtr do wody i ciesz się zdrową wodą co dzień. Zakładając, że dziennie wypijamy jedną butelkę wody o pojemności 1,5l, rocznie do odpadów trafia prawie 370 butelek. Mnożąc ten wynik przez 4-osobową rodzinę, daje nam to prawie 1500 butelek rocznie. Dzięki tej drobnej zmianie przestaniesz produkować zbędny plastik.

 

Zdecydowanie nie ma niczego bardziej relaksującego jak gorąca, długa kąpiel po ciężkim dniu w pracy. Postaw na inny bardziej EKO sposób na odprężenie, a zamiast kąpieli weź szybki prysznic. Naczynia zmywaj w zmywarce, a nie ręcznie, ale tylko wtedy gdy zapełnisz ją brudnymi naczyniami do pełna. Taką samą zasadę stosujmy przy używaniu pralki. Pamiętajmy, także aby nasze krany w łazience i w kuchni zawsze były dokręcone. Przez cieknący kran tracimy niepotrzebnie wodę, przez co nasze rachunki mogą zaskoczyć nas odczuwalnym wzrostem. Zróbmy więc przegląd naszych instalacji.

Wymień wszystkie żarówki w domu na te energooszczędne. Co prawda przy kasie, twój paragon pokaże wyższą cenę za wprowadzenie tej zmiany, niż przy zakupie zwykłych, ale po czasie ich używania, zauważysz różnicę na rachunkach za prąd. Kiedy możesz korzystaj ze światła dziennego. To nie tylko oszczędność ale też zbawienny wpływ dla naszej głowy. Co roku w marcu organizowane jest wydarzenie „Godzina dla Ziemi”. Jest to coroczne ogólnoświatowe wezwanie do wyłączenia świateł oraz urządzeń elektrycznych na jedną godzinę. Zaangażuj się w tego typu akcje!

Podobne artykuły

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?