Jaką pralkę wybrać?

Gdybyśmy chcieli wybrać najlepszego producenta pralki bądź najlepszy jej model, okazałoby by się, że wcale nie jest to takie proste. Producenci konkurują ze sobą rozwijając wachlarz dodatkowych funkcji jakie może mieć nasze urządzenie, by robienie prania stało się dla nas jeszcze mniej kłopotliwe. Zakupu pralki dokonujemy na lata i trzeba przyznać, że jednorazowo czeka nas dość spory wydatek, dlatego przed zakupem dowiedz się jak dopasować swoje potrzeby do tego co oferuje rynek.
Na zakupy wybierz się do Auchan i sfinansuj swój zakup dzięki ofercie od Oney.
Na jakie właściwości należy zwrócić uwagę?

1. Wielkość pralki

Przed zakupem, w pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć powierzchnię na której będzie stało nasze nowe urządzenie. Pamiętajmy, że pralka nie będzie stać przy samej ścianie, ponieważ znajdować się tam będzie miejsce na przyłącze wody.

Wybór pralki powinien być przede wszystkim dokonany na podstawie ilości i częstotliwości prania. Inne potrzeby ma singiel, korzystający z pralki raz w tygodniu, inne duża rodzina, która pierze codziennie. Dlatego dla jednej, dwóch osób zaleca się zakup pralki z bębnem do 5-6 kg, a dla dużych rodzin wybór pada na te 7-8 kg.

Zrezygnuj z zakupu zbyt dużej pralki, której nie będzie udawało się w pełni zapełnić. Takie pranie jest nieekonomiczne i nieekologiczne, co z pewnością odbije się na rachunkach za prąd i wodę.

2. Ładowność

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje pralek: te ładowane od góry lub od frontu. Decyzja zależy od miejsca jakie możemy na nią przeznaczyć. Jeśli wybierzemy wersję z ładowaniem od góry, będziemy musieli liczyć się z brakiem możliwości zainstalowania półek czy szafek nad pralką. Natomiast ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że ta wersja zajmuje dużo mniej miejsca i świetnie sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Wersja ładowana od frontu sprawdzi się na większych powierzchniach, a dodatkowo nie będziemy uzależnieni od pozostałej dostępnej w pomieszczeniu powierzchni.

3. Energia

Jak przy każdym zakupie sprzętu do domu, bardzo ważną kwestią również przy wyborze pralki jest to, ile będziemy płacili za jej pracę, czyli za rachunki za prąd. W pralkach dodatkowo zużywamy duże ilości wody, dlatego najlepiej kupić pralkę energooszczędną i ekologiczną. Na szczęście w dzisiejszych czasach wybór takiej pralki nie oznacza większej kwoty za jej zakup.

4. Dodatkowe funkcje:

Program krótki – jeśli żyjesz w biegu i nie chcesz tracić czasu na to, aż twoja pralka skończy pranie wybierz to ekologiczne i bardzo wygodne rozwiązanie. Program ten pracuje maksymalnie do 30 minut, a w niektórych modelach nawet do 15.

Add+ – funkcja dla zapominalskich. Zdarza Ci się, że włączasz pranie, a podczas sprzątania znajdujesz zgubioną pod łóżkiem skarpetkę? Nie musisz czekać do kolejnego prania, po prostu dołóż ją w dowolnym momencie do pralki.

Obsługa za pomocą smartfona – kolejną nowoczesną funkcją jest zarządzanie swoją pralką za pomocą aplikacji w telefonie. Będąc poza domem możesz ustawić program i włączyć pralkę. Funkcja ta pozwala także na ustawienie godziny końcowej prania, czy sprawdzania stanu technicznego sprzętu.

Pupil – ulubiona funkcja miłośników zwierząt. Jeśli borykasz się z tym, że każde ubranie jest w sierści twojego zwierzaka ta funkcja jest dla Ciebie. Polega ona na zwielokrotnemu płukaniu i wirowaniu co pozwala skutecznie usunąć sierść zwierząt.

Ekobubble – funkcja ta charakteryzuje się skutecznym praniem tkanin przy niskich temperaturach, dzięki zastosowaniu specjalnej aktywnej piany. Niska temperatura wody to mniejsze zużycie energii.

5. Jak dbać o pralkę aby posłużyła nam dłużej?

Dbaj o jej czystość 

Szuflada na proszek, drzwiczki, uszczelki – to wszystko powinno być czyste i suche. Po każdym praniu dobrze, aby dodatkowo zostawić drzwiczki otwarte by móc przewietrzyć pralkę.

Wyczyść filtr

Filtr znajduje się w dolnej części pralki i służy do zatrzymywania różnego rodzaju przedmiotów, które zazwyczaj przypadkowo wrzuciliśmy do pralki wraz z ubraniami. Czasem zdarza się, że zapomnimy opróżnić kieszenie lub urwie nam się guzik podczas zbyt mocnego wirowania. Dodatkowo znajdziemy tam resztki tkanin i kurz. Należy pamiętać, aby wyjmować filtr i oczyszczać go przynajmniej raz w miesiącu.

Walcz z kamieniem

Przyczyną osadzania się kamienia w pralce jest pranie w wysokich temperaturach i twarda woda. Jeśli już borykamy się z kamieniem w pralce, domowym sposobem na jego pozbycie się jest użycie sody oczyszczonej bądź kwasku cytrynowego. Aby jednak nie dopuścić do sytuacji osadzenia się kamienia, pierzmy w niskich temperaturach i stosujmy odpowiednie do tego detergenty.

Pralka to najgłośniej działający sprzęt w domu. Jeśli więc, zależy Ci na cichszej pracy pralki, wyboru dokonaj pomiędzy tymi z silnikami inwerterowymi (tradycyjne pralki mają wbudowane silniki szczotkowe) lub rozważ kupno maty antywibracyjnej.

Podobne artykuły

Jaki piekarnik wybrać?

Piekarnik to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Dzięki niemu znacznie oszczędzamy czas na przygotowanie potraw, a dodatkowo smakują one lepiej. Na rynku mamy wiele rodzajów piekarników, różniących się od siebie dodatkowymi funkcjami oraz wyglądem. Nie wiesz jaki piekarnik wybrać? Przeczytaj artykuł.

Jaką zmywarkę wybrać?

Używanie zmywarki to nie tylko bardziej ekologiczny sposób na mycie naczyń, ale także oszczędność naszego czasu i pieniędzy. Na rynku dostępnych mamy setki modeli tego urządzenia, w kilku rozmiarach, ze zróżnicowanymi funkcjami i cenami. Odpowiedni dla siebie sprzęt znajdziesz w sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin, która oferuje zmywarki do zabudowy, jak również w sieci hipermarketów Auchan, gdzie dostępne są modele wolnostojące. Na jakie różnice pomiędzy poszczególnymi modelami warto zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.