Jaką zmywarkę wybrać?

Używanie zmywarki to nie tylko bardziej ekologiczny sposób na mycie naczyń, ale także oszczędność naszego czasu i pieniędzy. Na rynku dostępnych mamy setki modeli tego urządzenia, w kilku rozmiarach, ze zróżnicowanymi funkcjami i cenami. Odpowiedni dla siebie sprzęt znajdziesz w sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin, która oferuje zmywarki do zabudowy, jak również w sieci hipermarketów Auchan, gdzie dostępne są modele wolnostojące. Na jakie różnice pomiędzy poszczególnymi modelami warto zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

1. Zmywarka wolnostojąca czy pod zabudowę?

Odpowiedź na to pytanie pojawi się wraz z decyzją jak chcemy, aby wyglądała nasza przyszła kuchnia. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń AGD jedynie pod zabudowę, zyskując nienaruszoną estetykę wyglądu kuchni. Świetnie również nada się do małych kuchni, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Zdecydowaną zaletą urządzenia wolnostojącego jest łatwość montażu oraz bezproblemowa możliwość zmiany jego położenia.

2. Rozmiar i montaż

Na rynku dostępnych mamy dwa standardowe rozmiary zmywarek – o szerokości 45 cm lub 60 cm. Mniejsze urządzenia sprawdzą się w mieszkaniach zamieszkiwanych przez maksymalnie trzyosobowe rodziny, lub w takich gdzie nie można pozwolić sobie na zakup większej. Zmywarki o szerokości 60 cm to świetne rozwiązanie dla dużych zarówno kuchni i jak rodzin. Jeśli zaś chodzi o montaż to, w przypadku zmywarki wolnostojącej jedyne zadanie po naszej stronie, to ustawieniu zmywarki w jej docelowym miejscu i odpowiednie podłączenie i wypoziomowanie. Natomiast w przypadku wersji pod zabudowę czeka nas nieco więcej pracy – montaż frontu, którego sposób zależy od danego producenta zmywarki.

3. Klasa energetyczna

Od niedawna w życie weszły nowe przepisy dotyczące oznaczenia klas energooszczędności na sprzętach AGD, w tym zmywarek. Z aktualnych oznaczeń znikną charakterystyczne plusy np. A+++. Zmiana wprowadzona przez Unię Europejską ma na celu przeskalowanie obecnych modeli w taki sposób, aby zrobić miejsce na najnowsze technologie, które będą jeszcze bardziej sprzyjające środowisku. Nowa skala plasuję się od oznaczeń A do G. Dotychczasowe modele, z klasyfikacją A+++ aktualnie trafiły do sekcji C lub D.

4. Dostępne programy

Każda ze zmywarek, a w szczególności te nowoczesne charakteryzują się szeroką gamą dostępnych programów pracy. Jednak wielu z nas używa zwykle programu standardowego, nie wiedząc, o tym, że zmywarka może pracować krócej, wydajniej lub bardziej ekologicznie. Dlatego warto zapoznać się z instrukcją naszego urządzenia od razu. Najczęściej występowanie programy poza standardowym to:

  • Tryb EKO – zużywa mniej wody i prądu, ale czas trwania pracy jest wydłużony
  • Tryb przyspieszony/intensywny – czas pracy jest krótszy, ale zalecany jest jedynie do naczyń lekko lub średnio zabrudzonych
  • Tryb delikatny – przeznaczony dla delikatnych tworzyw jak kieliszki czy drobne szkło, program ten pobiera wodę o niższej temperaturze i mniejszym ciśnieniu
  • Tryb ½ wsadu – program ten pozwala na użycie zmywarki w połowie zapełnionej, do czyszczenia zawartości, której zmywarka pobierze adekwatnie zmniejszoną ilość wody
  • Automatyczny – zmywarka pozwala na samodzielne określenie stopnia zabrudzenia, do którego wybierze odpowiedni program

Podobne artykuły

Jaki piekarnik wybrać?

Piekarnik to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Dzięki niemu znacznie oszczędzamy czas na przygotowanie potraw, a dodatkowo smakują one lepiej. Na rynku mamy wiele rodzajów piekarników, różniących się od siebie dodatkowymi funkcjami oraz wyglądem. Nie wiesz jaki piekarnik wybrać? Przeczytaj artykuł.

Jaki kominek wybrać?

„Przy kominku” czyli w miejscu, które zbliża rodzinę przy wspólnej herbacie w zimowe, chłodne dni. Miejsce, które dodaje uroku niczym przebywanie w górskiej chatce. Nic nie sprawi, że atmosfera w naszym domu będzie tak przyjemna jak uzupełnienie wnętrza właśnie kominkiem. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, od tych tradycyjnych, do użycia których potrzebujemy drewna, po te najbardziej nowoczesne, które uruchomić możemy używając zaledwie jednego przycisku. Przeczytaj artykuł i znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.

Dodatkowe źródło ciepła

W parze z krótszymi dniami i dłuższymi wieczorami, pojawia się spadek temperatury powietrza. Niekiedy zdarza się, że odczuwamy dyskomfort również w swoich domach, szczególnie na przełomie wiosny i jesieni, czyli wtedy kiedy pogoda za oknem bywa najbardziej zmienna i nieprzewidywalna. Na szczęście jest sposób na dodatkowe ocieplenie pomieszczenia kiedy sezon grzewczy już się zakończył, bądź jeszcze się nie rozpoczął. W sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin dostępnych mamy wiele możliwości, które mogą nam w tym pomóc. […]