Jaką podłogę wybrać do swojego wnętrza?

Na to pytanie szuka odpowiedzi każdy kto rozpoczyna aranżacje swojego nowego wnętrza bądź planuje generalny remont swoich czterech kątów. Od tego jaką podłogę wybierzemy zależeć będzie styl i wygląd danego pomieszczenia, dlatego warto podjąć przemyślaną decyzję. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rozwiązania wraz z ich zaletami i wadami. Na zakupy wybierz się do sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin, gdzie zrobisz potrzebne zakupy dzięki finansowaniu od Oney.

1. Panele podłogowe

Panele podłogowe to najbardziej popularne rozwiązanie zawierające w sobie wszystko czego potrzebujesz: atrakcyjną cenę, łatwość montażu, różnorodność wzorów. Przy wyborze paneli należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry: ich grubość oraz klasę ścieralności. Do bardziej użytkowanych pomieszczeń jak salon czy pokój dziecięcy warto zadbać o wyższe właściwości niż w pomieszczeniach mniej użytkowanych jak sypialnia czy garderoba. Układanie paneli jest bardzo łatwe dzięki połączeniu pióro-wpust. Od razu po ułożeniu podłoga jest gotowa do użycia, nie wymaga dodatkowego szlifowania, lakierowania czy schnięcia. Zdecydowanym minusem paneli jest natomiast fakt, że nie są najtrwalszym wyborem, należy więc starannie o nie dbać by posłużyły jak najdłużej. Przy montażu paneli musimy pamiętać dodatkowo o odpowiedniej izolacji tłumiącej dźwięk.

Zalety: cena, montaż, różnorodność
Wady:
często jakość, trwałość,

2. Deski podłogowe

Deska podłogowa to rozwiązanie na lata. Najważniejszymi zaletami jest twardość, trwałość i naturalny wygląd. O drewnianą podłogę możemy nie martwić się przez lata, gdyż świetnie zachowuje swój wygląd, a w przypadku mankamentów powstałych z biegiem czasu niezwykle łatwo poddaje się renowacji. To także świetna izolacja ciepła i dźwięku. W przeciwieństwie do paneli zarówno montaż jak i cena należą do wad tego rozwiązania. Należy pamiętać, że jest to naturalne tworzywo, które może być podatne na czynniki zewnętrzne jak temperatura czy wilgotność powietrza i w widoczny sposób reagować na te zamiany w postaci zarysowań czy rozsuwania się.

Zalety: trwałość, wygląd, podatność na renowację
Wady:
wyższa cena niż w przypadku paneli, bardziej skomplikowany montaż

3. Płytki podłogowe

Płytki podłogowe to przede wszystkim gwarancja trwałości i łatwość utrzymania czystości. Do wyboru mamy nieograniczoną liczbę wzorów, kształtów i tworzyw, z których są wykonane. Najczęściej spotykane to gres czy terakota. Płytki podłogowe możemy układać w zależności od ich kształtu, najpopularniejsze wzory wersji kwadratowych to: karo, prosty, na mijankę czy mieszany. Płytki mogę występować również jako prostokąty, romby, sześciokąty i inne. Minusem płytek podłogowych jest fakt, że jeśli nie zostało dodatkowo zainstalowane ogrzewanie podłogowe, możemy odczuwać nieprzyjemny chłód pod stopami.

Zalety: trwałość, łatwość utrzymania czystości, różnorodność
Wady:
chłodny wygląd i temperatura

4. Kamień

Kamień kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Jest on niezwykle trwały, a z biegiem lat nie niszczeje tylko nabiera charakteru. Gdy jednak konieczna jest renowacja, jest podatny na odnawianie zewnętrznej jego warstwy. Poprzez ograniczoną dostępność kamienia, rozwiązanie to bywa ciężko dostępne, przez co jest najdroższe z wymienionych. Wnętrza z kamienną podłogą charakteryzują się dość surowym charakterem. Aby odpowiednio dbać o kamień należy stosować specjalnie przeznaczone środki czystości by uniknąć przebarwień.

Zalety: wygląd, trwałość, unikalność
Wady:
cena, dostępność

Obecnie granica gdzie dane rozwiązanie sprawdza się czy nie, znacząco się zaciera. Spotkać możemy zarówno płytki podłogowe czy kamień w salonie i sypialni, jak i deski podłogowe w łazience i kuchni. Ważne jest aby podjęta przez nas decyzja, była zgodna z zaleceniami producenta. Odpowiednio położona i zabezpieczona podłoga będzie cieszy nas przez lata.

Podobne artykuły

Dodatkowe źródło ciepła

W parze z krótszymi dniami i dłuższymi wieczorami, pojawia się spadek temperatury powietrza. Niekiedy zdarza się, że odczuwamy dyskomfort również w swoich domach, szczególnie na przełomie wiosny i jesieni, czyli wtedy kiedy pogoda za oknem bywa najbardziej zmienna i nieprzewidywalna. Na szczęście jest sposób na dodatkowe ocieplenie pomieszczenia kiedy sezon grzewczy już się zakończył, bądź jeszcze się nie rozpoczął. W sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin dostępnych mamy wiele możliwości, które mogą nam w tym pomóc. […]

Metamorfoza salonu na każdą kieszeń

Przez ostatnie miesiące znaczna część społeczeństwa spędza więcej czasu w swoich domach. Wielu z nas pracuje i uczy się w modelu zdalnym, a pomysły na spędzenie wolnego czasu „po pracy” również są ograniczone z powodu pogody czy obostrzeń. Dlatego też zaczęliśmy zwracać większą uwagę na wystrój naszych wnętrz. Atrakcyjne wizualnie pomieszczenie wpływa pozytywnie na  samopoczucie, motywację do pracy czy relaks. Dowiedz się jak odświeżyć swój salon w kilku prostych krokach, a do tego małym kosztem.

Jaki kominek wybrać?

„Przy kominku” czyli w miejscu, które zbliża rodzinę przy wspólnej herbacie w zimowe, chłodne dni. Miejsce, które dodaje uroku niczym przebywanie w górskiej chatce. Nic nie sprawi, że atmosfera w naszym domu będzie tak przyjemna jak uzupełnienie wnętrza właśnie kominkiem. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, od tych tradycyjnych, do użycia których potrzebujemy drewna, po te najbardziej nowoczesne, które uruchomić możemy używając zaledwie jednego przycisku. Przeczytaj artykuł i znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.