Jakie narty dla początkujących?

Pierwsze województwa rozpoczęły ferie zimowe. To czas, który uwielbiamy spędzać podczas zimowego szaleństwa na górskich stokach. Niezależnie czy dopiero zaczynasz, czy początkowe etapy masz już dawno za sobą, narty to świetny pomysł na spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną. Jazda na nartach to idealny trening aerobowy, który angażuje wszystkie partie naszego ciała, usprawnia pracę naszych płuc i rozwija tkankę mięśniową. Aby jednak nie nabawić się niechcianej kontuzji zadbajmy o odpowiedni sprzęt i edukację.

Na rynku dostępnych mamy dwa rodzaje nart: biegowe (najbardziej popularne „biegówki” czy „śladówki”) oraz zjazdowe. Te pierwsze służą do pokonywania dystansów po płaskim i równym podłożu, te drugie do szusowania po stokach o różnym poziomie trudności. W tym artykule skupimy się na drugim rodzaju, tzn. nartach zjazdowych w wersji dla początkujących narciarzy.

Ceny nart dostępnym w sklepie sportowych Decathlon zaczynają się od kilkuset złotych za sprzęt dla poczatkujących, sięgając do okolicy 5000 zł za sprzęt dla zaawansowanych użytkowników. Jaki wybrać dla siebie kiedy dopiero zaczynamy naszą narciarską przygodę?

Narty zazwyczaj dzielimy na narty damskie, męskie i dziecięce. Narty damskie zwykle nie różnią się znacząco od męskich, ale zazwyczaj są lżejsze i miększe. Różnice te jednak są na tyle małoznaczące, że możemy nie zwracać uwagi na ten podział. Najczęstsze zakupowe etapy przy wyborze nart dla początkujących to:

  • Easy – miękkie i lekkie narty zjazdowe, świetnie sprawdzające się dla dzieci lub dla dorosłych stawiających swoje pierwsze narciarskie kroki. Narty te poprzez swoją budowę, chronią użytkowników przed łatwymi upadkami. Ich promień skrętu wynosi od 12 do 15 m.
  • Allaround – idealne rozwiązanie gdy poprzednie okaże się już niewystarczające. Wersja allaround wciąż charakteryzuje się lekką i miękką konstrukcją, a poprzez swoją budowę osiągana na nich prędkość wciąż będzie dla nas bezpieczna. Idealne rozwiązanie do jazdy rekreacyjnej. Ich promień skrętu to ok. 11- 16 m.
  • Allmountain – świetnie sprawdzą się dla średniozaawansowanych narciarzy, którzy wciąż pozostają przy formie rekreacyjnej. Ich promień skrętu wynosi ok. 15-20 m. Narty te świetnie posłużą na różnego rodzaju podłoży niezależnie czy jest to świeży puch czy utwardzona trasa zjazdowa.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu nart?

  • Długość nart – stawiając nartę naprzeciwko siebie powinna sięgać pomiędzy twoim czołem, a podbródkiem, w przypadku kobiet może to być niższa krawędź, a w przypadku dziecka nawet o 20-30 cm mniejsza niż jego wzrost.
  • Taliowanie – czyli szerokość narty na jej czubku, środku i pod piętą. Zasada jest taka, że im mniejsze są twoje umiejętności, szersza narta, a co za tym idzie większa przyczepność do podłoża, będzie dla Ciebie bezpieczniejsza.
  • Sztywność – od sztywności narty zależy to jak łatwo przyjdzie nam operować nią przy próbie skrętu. Dla początkujących narciarzy zdecydowanie zaleca się narty wytworzone z miękkiego podłoża.
  • Profil skrętu – narty dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników charakteryzują się profilem skrętu w przedziale 10-20 m. Odległość ta oznacza jaki profil skrętu osiągniemy podczas zjazdu. Przy stawianiu swoich pierwszych kroków na nartach wybierzmy te, których profil skrętu wskazuje wyższą granice, dzięki temu podczas skręcania łatwiej zapanujemy nad sprzętem.

Wszystkie dostępne modele nart dla użytkowników początkujących, średniozaawansowanych czy profesjonalistów znajdziesz w sklepie sportowym Decathlon, które możesz mieć już dziś dzięki finansowaniu na OneyRaty.pl

 

Terminy ferii zimowych w Polsce w 2022 r.:

17 – 30 stycznia 2022 r.
Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia – 6 lutego 2022 r.
Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r.
Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

14 – 27 lutego 2022 r.
Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

>źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20212022

 

Podobne artykuły

Dodatkowe źródło ciepła

W parze z krótszymi dniami i dłuższymi wieczorami, pojawia się spadek temperatury powietrza. Niekiedy zdarza się, że odczuwamy dyskomfort również w swoich domach, szczególnie na przełomie wiosny i jesieni, czyli wtedy kiedy pogoda za oknem bywa najbardziej zmienna i nieprzewidywalna. Na szczęście jest sposób na dodatkowe ocieplenie pomieszczenia kiedy sezon grzewczy już się zakończył, bądź jeszcze się nie rozpoczął. W sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin dostępnych mamy wiele możliwości, które mogą nam w tym pomóc. […]

Jaki kominek wybrać?

„Przy kominku” czyli w miejscu, które zbliża rodzinę przy wspólnej herbacie w zimowe, chłodne dni. Miejsce, które dodaje uroku niczym przebywanie w górskiej chatce. Nic nie sprawi, że atmosfera w naszym domu będzie tak przyjemna jak uzupełnienie wnętrza właśnie kominkiem. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, od tych tradycyjnych, do użycia których potrzebujemy drewna, po te najbardziej nowoczesne, które uruchomić możemy używając zaledwie jednego przycisku. Przeczytaj artykuł i znajdź idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza.

Siłownia w domowych zaciszu

Styczeń to czas refleksji, kiedy analizujemy miniony rok i zaczynamy zastanawiać się co przyniesie nam nowy. W naszych głowach pojawia się lista rzeczy, którą chcielibyśmy w nim osiągnąć. Statystyki od wielu lat pokazują, że do najczęstszych postanowień noworocznych możemy zaliczyć te dotyczące naszego wyglądu i zdrowia. Zwykle postanawiamy więcej się ruszać, zerwać z nałogami, odżywiać się zdrowo. Ostatni czas pokazał nam jak ważne jest nasze zdrowie i jak nieprzewidywalne może być jutro. Abyśmy nie musieli […]