Ekologicznie w szkole

Nie bez powodu mówi się, że dzieci są przyszłością. To od nich również zależy przyszłość naszej planety. Temat ekologii, mimo dobrego dostępu do informacji, wciąż dla wielu dorosłych wydaje się być obcy, a co dopiero dla dzieci. Szkoła i przedszkole to idealne miejsce do edukowania o tym najmłodszych. Podstawa programowa w temacie ekologii wydawać się może niewystarczająca, dlatego warto nauczyć swoje dzieci ekologicznych nawyków już teraz, by od pierwszego dnia szkoły prezentowały ekologiczną postawę. Pomysłów jest wiele, a to kilka z nich:

  1. Papier

W szkole zużywamy nieograniczoną ilość papieru w postaci zeszytów, bloków, gazet czy zwykłych kartek xero. Wiele z nich trafia jednak niewykorzystana do kosza. Wprowadź papierową rewolucję! Pierwsza zasada mówi o zapisaniu obu stron kartek papieru. Czysta strona może posłużyć na przykłąd jako szkic wypracowania. Tektury z bloków czy kartony można kreatywnie wykorzystać na zajęciach z plastyki czy techniki.

  1. Książki

Jeśli tylko to możliwe, nie wyrzucaj książek czy lektur z poprzednich lat. W szkołach co roku organizowane są kiermasze, na których dzieci odsprzedają swoje pomoce naukowe młodszym rocznikom. To działanie uczy nasze dzieci dbania o książki, jak również pokazuje ich wielokrotne użytkowanie. Zasada ta działa w obie strony, Ty także pomyśl o zakupie używanych podręczników dla dziecka, dzięki temu zaoszczędzisz i wesprzesz planetę.

  1. Woda

Nasza planeta to wspólna odpowiedzialność. Naucz swoje dziecko dbać o planetę nie tylko w domu, ale również poza nim. Często ludzie podejmują ekologiczne działania kierując się osobistymi korzyściami jak np. oszczędności. Każdy powód jest dobry ale pamiętajmy o tym, aby dbać o planetę nie tylko kiedy nam się to opłaca. Dlatego nie tylko w domu, ale także w szkołach czy przedszkolach oszczędzajmy wodę, zużywając jej tyle ile potrzebujemy Pamiętajmy o tym, aby dokręcać kurki z wodą zawsze gdy widzimy, że kapie z nich woda.

  1. Prąd

Przypomnijmy dzieciom aby zawsze na przerwach, po skończonych lekcjach czy wychodząc z toalety pamiętały o gaszeniu światła. To samo tyczy się nieużywanych komputerów w sali informatycznej. Uczymy w ten sposób również oszczędności.

  1. Transport

Kiedy tylko to możliwe podróżuj ze swoim dzieckiem rowerem, hulajnogą czy pieszo. Dzięki temu ograniczasz emisję CO2, a przebywanie na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na waszą kondycję i zdrowie. W porze deszczowej wybieraj transport publiczny.

 

Aby wszystkie te i inne ekologiczne działania miały realny wpływ na naszą planetę edukujmy naszych najmłodszych pokazując im zarówno ekologiczne zagrożenia jak i korzyści wynikające z dbania o wspólne dobro planety. Rozmawiajcie, róbcie konkursy w klasach i dzielcie się pomysłami z innym.

 

Podobne artykuły

Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?

Świąteczne prezenty ekologiczne

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi chwilami, niesamowitymi zapachami unoszącymi się z kuchennego wnętrza, jak i szczerą radością podczas otwierania prezentów pod choinką. Co roku stoimy przed dylematami dotyczącymi wyboru najlepszych prezentów świątecznych dla naszych najbliższych. Zwykle kierujemy się ich potrzebami, bądź tym co oferują nam witryny sklepowe. W ostatnim czasie, również tym świątecznym coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentów związanych z ekologią.