Świąteczne prezenty ekologiczne

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi chwilami, niesamowitymi zapachami unoszącymi się z kuchennego wnętrza, jak i szczerą radością podczas otwierania prezentów pod choinką. Co roku stoimy przed dylematami dotyczącymi wyboru najlepszych prezentów świątecznych dla naszych najbliższych. Zwykle kierujemy się ich potrzebami, bądź tym co oferują nam witryny sklepowe. W ostatnim czasie, również tym świątecznym coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentów związanych z ekologią. Ekologiczne prezenty nie tylko wspierają naszą planetę, ale jest to także rozsądny oraz praktyczny wybór, bowiem rzeczy z tej kategorii charakteryzują się często:

  • Możliwością wielokrotnego użytku
  • Trwałością
  • Wykonaniem z naturalnych materiałów.

Co w tym roku najlepiej sprawdzi się pod choinką? Przeczytaj artykuł.

1. Dzbanek z filtrem

Dzbanek do filtrowania wody to zawsze dobry pomysł, który z sukcesem sprawdzi się w każdym domu, niezależnie czy mieszka w nim cała rodzina, czy jedna osoba. Wodę pije każdy z nas, nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę jak wiele szkód przynosi kupowanie wody w plastikowych butelkach. Wybór tego prezentu pomoże ograniczyć produkcje zbędnego plastiku, a dodatkowo przełoży się na oszczędności w portfelu. Zakupić możemy duży dzbanek, który swoje miejsce znajdzie w kuchennej przestrzeli lub butelki 0.5l, z którymi można podróżować wszędzie.

2. Kosmetyki i przybory naturalne

Niezależnie czy szukamy idealnego prezentu dla mężczyzny czy kobiety, kosmetyki naturalne to zawsze dobre wyjście. Wesprzemy nimi planetę oraz zadbamy o skórę, włosy i paznokcie obdarowywanego. Kosmetyki naturalne dzięki braku chemicznego składu znacznie lepiej oddziałują na naszą skórę, która później nam za to podziękuję. Możemy kupować je pojedynczo lub w zestawach. Do najciekawszych z nich możemy zaliczyć bambusowe szczoteczki do zębów, drewniane szczotki do włosów, mydła w kostce oraz maseczki do twarzy i ciała.

3. Rzeczy wielokrotnego użytku

Decydując się zakup rzeczy do wielokrotnego użytku mamy pewność, że obdarowany będzie często myślał o nas, gdyż taki prezent będzie towarzyszył mu w wielu momentach życia, przez wiele lat. Przedmioty, które możemy używać więcej niż jeden raz, sprawiają, że korzystając z nich wielokrotnie zaczynamy je lubić, a fakt, że dzięki temu ograniczyliśmy zbędą konsumpcje sprawia, że czujemy się lepiej, gdyż realnie wspieramy naszą planetę. Do tego typu rzeczy zaliczyć możemy płócienne torby na zakupy, które możemy kupić w dowolnym motywie, bambusowe słomki, kubki termiczne oraz wiele innych.

4. Drewniane zabawki

Jeśli chodzi o najmłodszych, pomysłów na ekologiczne prezenty również jest wiele. Nasze dzieci są odbiciem lustrzanym nas samych, widząc nasze nawyki, naśladują nas. Dobrze abyśmy od najmłodszych lat zaszczepili w nich miłość oraz dbałość o naszą planetę. Pierwszy krokiem w tym kierunku może być wręczenie im ekologicznego prezentu pod choinkę. Zabawki te często wykonane są z naturalnych materiałów. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z drewnianych klocków, samochodów, gier edukacyjnych czy lalek i maskotek z bawełny i lnu.

5. Niematerialne prezenty

A kiedy brak nam pomysłu na idealny prezent, dobrym wyborem jest zakup biletów, voucherów lub zaproszeń na wydarzenia czy warsztaty. Prezent w postaci zaproszenia na różnego rodzaju aktywności czy wydarzenia z pewnością zostaną odebrane jako oryginalny i ciekawy prezent, a dodatkowo nie wiąże on się z nadmierną konsumpcją czy produkcją plastiku. Jeśli nie wiesz na jaki rodzaj niematerialnego prezentu zdecydować się możesz kupić voucher na określoną kwotę, a ostateczny wybór zostawić osobie, która otrzyma od Ciebie ten prezent.

Nie zapomnijmy również o ekologicznym zapakowaniu naszych prezentów. W tym roku zrezygnujmy z celofanu, plastikowych torebek czy wstążek, a zastąpmy je kartonami, papierowymi torbami i wstążkami czy lnianymi woreczkami

Podobne artykuły

Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?