Jaki rower wybrać?

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie idealnego roweru, należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego owy sprzęt ma nam posłużyć, gdzie będziemy chcieli się nim poruszać i jak często chcemy z niego korzystać. Rower to świetny i ekologiczny środek transportu ale także alternatywa i konkurencja dla wielu sportów. Rower to pomysł na spędzenie czasu z rodziną czy sposób na odprężenie się po stresującym dniu w pracy. Rowerem można przemieszczać się praktycznie wszędzie, niezależnie czy mowa tutaj o asfaltowych ścieżkach czy górskich terenach. Przy odpowiednio dobranym sprzęcie nie będziemy musieli ograniczać naszych rowerowych planów – Niezwodny sprzęt znajdziecie w sieci Decathlon, a dzięki OneyRaty możesz kupić go w ratach 0%!

Niezwodny sprzęt znajdziecie w sieci Decathlon, a dzięki OneyRaty możesz kupić go w ratach 0%!

Jak wybrać odpowiedni rodzaj roweru do naszych potrzeb?

  • Górski – rower ten z przeznaczenia wybierany jest do trudnych terenów takich jak np. górskie. Świetnie więc sprawdzi się na drogach gdzie możemy zapomnieć o gładkich ścieżkach asfaltowych, a spodziewać możemy się raczej podłoża piaszczystego, kamienistego. „Górale” wyposażone są w amortyzatory, które na wymagających terenach sprawiają, że nasza jazda jest komfortowa, a wibracje jak najmniej odczuwalne. Rowery te cechują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, jak uderzenia czy długotrwałe drgania. W tego typu rowerach nie spotkamy się z błotnikami czy bagażnikiem. Im lżejszy góral tym lepszy i droższy.
  • Szosowy – rower specjalistyczny, przeznaczony na trasy gładkie, które chcemy pokonać w szybkim tempie. Inną bardziej znaną nazwą dla tego typu roweru jest tzw. kolarzówka. Kolarzówki cechują się niebywałą lekkością i bardzo cienkimi oponami. Aby móc poruszać się szybko, sprzęt ten musi być naprawdę lekki. Cechą charakterystyczną dla tego typu roweru są zaokrąglone „baranie” rogi, które pozwalają na ułożenie ciała w taki sposób, aby osiągnąć jak najmniejszy opór powietrza.
  • Miejski – rower miejski jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do terenów miejskich, takich jak płaskie, gładkie, asfaltowe ścieżki rowerowe. Rower ten posiada wiele elementów które przydadzą się w trakcie jazdy po mieście, takich jak dzwonek, bagażnik czy błotniki. Cechą charakterystyczna dla tego typu rowerów jest szeroka, w pół zaokrąglana kierownica. Pozycja siedząca na tym sprzęcie wymusza na nas pozycję bardziej wyprostowaną niż np. w rowerze górskim, gdzie jesteśmy nachyleni do ramy roweru. Rowery te raczej są ciężkie i nie posiadają amortyzatorów, przez co jadąc nimi po wymagającym terenie dotkliwie odczujemy każdy kamień, a dodatkowo rower zostanie narażony na zbyt duże drgania, przez co jego części mogą się poluzować lub przestać funkcjonować prawidłowo.
  • Trekkingowy – kompromisem pomiędzy rowerem górskim, a szosowym jest właśnie rower trekkingowy. Ma on za zadanie pełnić rolę naszego turystycznego przyjaciela. Znajdziemy więc w nim takie dodatki jak błotnik czy bagażnik, a grubość opony będzie plasować się pomiędzy rozmiarem opon w rowerze górskim, a szosowym. Rower ten często wyposażony jest w oświetlenie rowerowe dynamo. Takie rowery najlepiej sprawdzają się na płaskich terenach asfaltowych bądź ubitych drogach żwirowych.

Aby spędzić przyjemny czas na rowerze, nie zapomnimy o kwestiach naszego bezpieczeństwa. W tym celu zaleca się posiadanie takich dodatków jak:

  • Kask – chroni głowę przed ewentualnymi uderzeniami podczas upadków. Głowę mamy tylko jedną, zadbajmy o nią odpowiednio.
  • Ochraniacze – chronią nasze kolana, łokcie i nadgarstki podczas upadku. Te zalecane są szczególnie u dzieci jak również u osób jeżdżących ekstremalnie po ciężkim terenach np. górskich.
  • Światełka oraz odblaski – sprawdzą się nie tylko w nocy w mieście ale przede wszystkim w terenach poza miejskich, w których oświetlenie po zmierzchu jest niewystarczające. Światełka warto zainstalować zarówno z przodu jak i z tyłu naszego pojazdu.

U naszych partnerów dostępny jest szereg różnych rowerów z możliwością kupna na raty 0%. Rowery dostępne są już od 300 zł. Oferta ratalna daję możliwość rozłożenia zakupu na 4 lub 10 miesięcy.

Jazda na rowerze to same plusy dla naszego zdrowia fizycznego, jak również psychicznego. Godzina jazdy na dwóch kółkach pozwala nam spalić nawet 500 kcal. Dodatkowo jeżdżąc na rowerze pobudzamy do pracy mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha. Co ciekawe jazda na rowerze często jest polecana jako pierwsza aktywność po różnego rodzaju operacjach czy kontuzjach. Dla naszej strefy psychicznej dużym plusem jazdy na rowerze jest działanie na nasz mózg, który podczas tego rodzaju wycieczek dotlenia się i zwiększa wydzielanie endorfin. Po wycieczce rowerowej stajemy się szczęśliwsi i pełni życia.

Podobne artykuły

Siłownia w domowych zaciszu

Styczeń to czas refleksji, kiedy analizujemy miniony rok i zaczynamy zastanawiać się co przyniesie nam nowy. W naszych głowach pojawia się lista rzeczy, którą chcielibyśmy w nim osiągnąć. Statystyki od wielu lat pokazują, że do najczęstszych postanowień noworocznych możemy zaliczyć te dotyczące naszego wyglądu i zdrowia. Zwykle postanawiamy więcej się ruszać, zerwać z nałogami, odżywiać się zdrowo. Ostatni czas pokazał nam jak ważne jest nasze zdrowie i jak nieprzewidywalne może być jutro. Abyśmy nie musieli […]

Brak motywacji? Mamy na to sposób!

Motywacja to siłą, która pcha nas do przodu pomimo przeciwności losu. Osiąga ona najwyższy stopień, gdy prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu i poniesienia porażki jest na takim samym poziomie. Motywacja jest to stan wewnętrznej gotowości do osiągnięcia konkretnego celu, wzbudzony potrzebą. Co jest powodem, że ją tracimy i jak z tym walczyć? Śpieszymy z pomocą.