Brak motywacji? Mamy na to sposób!

Motywacja to siłą, która pcha nas do przodu pomimo przeciwności losu. Osiąga ona najwyższy stopień, gdy prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu i poniesienia porażki jest na takim samym poziomie. Motywacja jest to stan wewnętrznej gotowości do osiągnięcia konkretnego celu, wzbudzony potrzebą. Co jest powodem, że ją tracimy i jak z tym walczyć? Śpieszymy z pomocą.

Dlaczego tracimy motywację?

 • Przecenienie swoich możliwości

„Mierz siły na zamiary” – powiedzenie znane nam wszystkim, które tłumaczy, że przy odpowiednio dobranym celu (dopasowanym do naszej sytuacji osobistej, charakteru, stanu zdrowia, kwestii ekonomicznej i społecznej), zasoby naszej motywacji będą wystarczające, by być w stanie doprowadzić nas do celu.

„Nie pozwól by to, czego nie możesz zrobić, miało wpływ na to, co możesz zrobić” – John Wooden

 • Zbyt długi czas dążenia do celu

Bo kto z nas lubi czekać? Ludzie są coraz mniej cierpliwi i coraz bardziej wygodni. Przy osiąganiu celu, trzeba być ze sobą uczciwym. Droga do sukcesu będzie trwała. Jeśli cel byłby „szybki” do osiągnięcia, prawdopodobnie wielu z nas odkładało by jego realizacje w nieskończoność. Gdy droga do celu jest bardzo długa, należy podzielić ją na mniejsze etapy. Po osiągnięciu każdego z osobna bardziej zmotywujemy się do kolejnego.

„Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują” – William Feather

 • „Rozpraszacze”

Telefony, telewizja, ulubione ciasteczka.
Mogą działać na Twoją niekorzyść, ale tylko wtedy gdy źle z nich korzystasz. Telefon przeszkadza w skupieniu się, a każde powiadomienie potrafi wybić nas z rytmu. Należy więc podczas wykonywania danego zadania wyciszyć go. Jednak może przydać się w szukaniu inspiracji czy edukacji, warto więc korzystać z niego, ale w odpowiedni sposób. Podobnie z telewizją. Ciastka natomiast niech pełnią rolę nagrody.

To nie kwestia tego, kto mi pozwoli. Kwestia tego, kto mnie powstrzyma.” – Ayn Rand

 • „Demotywatory”

Nic tak nie potrafi zdemotywować jak inny człowiek. Z pewnością lepiej zadziała na Ciebie zdanie „Dasz radę, jesteś silny” niż „Po co się za to zabierasz, przecież jeszcze nigdy Ci się nie udało”. Gdy wyznaczysz sobie cel, sprawdź czy otocznie wokół Ciebie jest korzystne. Zrób porządki w swojej głowie i wokół siebie. „Demotywatory” nie są Ci potrzebne. Wystarczającą walkę będziesz musiał toczyć z samym sobą.

„Najlepszą zemstą jest ogromny sukces.” – Frank Sinatra.

Jakie są etapy motywacji?

 • Potrzeba – zdefiniuj nią. Wyznacz sobie realny i motywujący cel. Skup całą uwagę na nim.

„Punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie” – Napoleon Hill

 • Planowanie – zastanów się jakie działania przybliżą Cię do realizacji wyznaczonego celu. Zaplanuj cel tak, aby osiąganie go było przyjemnością. Kiedy trzeba, podziel go na etapy.

„Sukces wymaga wcześniejszego przygotowania, bez niego z pewnością osiągniemy porażkę” – Konfucjusz

 • Działanie – wstań, załóż buty, weź książkę lub wycisz się. Skup się teraz tylko na celu. DZIAŁAJ!

„Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok”– Bruce Lee

 • Osiągnięcie – mamy to! Ważne aby nagrodzić siebie za osiągnięcie celu. Celebruj tą chwilę. Osiągnąłeś to tylko dzięki sobie. BRAWO!

„Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić” – Walt Disney

Jak zwiększyć motywacje?

Zastanawiasz się czy istnieje klucz do sukcesu? Pewnie, że tak!

 • Deklaracja– kiedy powiemy o czymś głośno, ciężej będzie nam się z tego wycofać. Możemy też otrzymać wsparcie od naszych bliskich w gorszych momentach. Ciężko jest być z celem sam na sam. Warto czasem wyciągnąć rękę po pomoc.
 • Wizualizacja sukcesu– wyobraź sobie, że właśnie osiągasz swój cel. Słyszysz te gratulacje i podziw? Jesteś dumny i inni są dumni z Ciebie. No to teraz obudź się i do roboty! To jest w zasięgu twojej ręki. Trzeba tylko po to sięgnąć.
 • Wizualizacja niepowodzenia – a teraz wyobraź sobie, że Ci co wróżyli Ci porażkę, śmieją Ci się w twarz, wyobraź sobie te zmarnowane pieniądze i czas. A teraz wstań, otrzep kolana i do przodu. Nie dopuść do tego!
 • System nagród – nie ma nic złego z nagrodach. Nagrody są wręcz nieodłącznym elementem w drodze do sukcesu. Pomagają w odzyskaniu sił, dają nam chwilę wytchnienia. Ważne, aby były adekwatne do etapów celu.
 • Edukacja – aby móc robić coś dobrze potrzebna jest nam wiedza na ten temat. Im bardziej zagłębimy się w temat, tym pewniej się w nim czujemy, co zwiększa naszą motywację. Stajemy się ekspertami w danej dziecinie.
 • Inspiracja innymi – każdy może dać dobry przykład i warto z tego korzystać. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Osiągnięcie celu nie zależy tylko od czasu, pamiętaj o indywidualnych kwestiach jak np. kwestie zdrowotne czy finansowe.
 • Książki – w księgarniach i ebookach z pewnością nie brakuje książek czy filmów o tematyce motywacji i samorozwoju. Można znaleźć przykłady napisane przez psychologów i filozofów, a także napisane przez ludzi, którym udało się osiągnąć swoje cele.

Spróbuj! To naprawdę pomaga.

Podobne artykuły

Ekologicznie w szkole

Nie bez powodu mówi się, że dzieci są przyszłością. To od nich również zależy przyszłość naszej planety. Temat ekologii, mimo dobrego dostępu do informacji, wciąż dla wielu dorosłych wydaje się być obcy, a co dopiero dla dzieci. Szkoła i przedszkole to idealne miejsce do edukowania o tym najmłodszych. Podstawa programowa w temacie ekologii wydawać się może niewystarczająca, dlatego warto nauczyć swoje dzieci ekologicznych nawyków już teraz, by od pierwszego dnia szkoły prezentowały ekologiczną postawę. Pomysłów […]

Czas na biwak! Jaki namiot wybrać? 

Dla tych co chcą uciec od miejskiego życia, przeżyć przygodę, czy szukają najtańszej opcji noclegu – pole namiotowe to idealne miejsce. Zaletami biwaku jest przede wszystkim nieograniczony kontakt z naturą oraz świeże powietrze. To my decydujemy czy chcemy wybrać się nad morze, mazury czy góry – bo namiot można rozbić wszędzie. Biwakować możemy w pojedynkę lub z rodziną i przyjaciółmi. Aby ten rodzaj wypoczynku minął nam w komfortowej i bezpiecznej atmosferze potrzebujemy odpowiedniego namiotu, który […]

Narzędzia, które upiększą Twój ogród

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy się relaksować po pracy lub spędzać miło czas z rodziną w weekendy. Aby móc korzystać z jego uroków wystarczy wykonanie kilku prostych prac. Kiedy dbamy o ogród systematycznie, nie powinien on kosztować nas wiele pracy, a jedynie dostarczać nam przyjemności z czasu jaki przyjdzie nam w nim spędzać. Niezależnie czy nasz ogród to zaledwie kilkadziesiąt metrów wokół mieszkania na parterze czy też ogromny ogród wokół domku jednorodzinnego, może przynieść […]