Wiosenne porządki w ogrodzie

Kalendarzowa wiosna już nadeszła, nieśmiało dostrzegamy także sygnały meteorologiczne. Dni stają się coraz dłuższe, jest znacznie więcej słońca, a pierwsze kwitnące rośliny ukazują się naszym oczom. To najpiękniejsza pora roku, podczas, której wszystko budzi się do życia, również w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem tej pory roku, czeka nas kilka drobnych prac w naszych ogródkach i trawnikach, w wykonaniu, których pomogą nam narzędzia i maszyny ogrodnicze dostępne w sieciach sklepów naszych partnerów. Zadbaj o niezbędny sprzęt, który możesz mieć już teraz dzięki kredytowi ratalnemu z RRSO 0%.

Wykonanie tych zadań pozwoli nam cieszyć się uporządkowanym i pięknym ogrodem na kolejnych kilka miesięcy. Od czego więc zacząć?

  1. Pierwszy krok wykonać możemy gdy temperatury przestaną być minusowe, czyli gdy utrzymują się przez ostatni czas na poziomie co najmniej 5oC. W tym czasie możemy już usunąć zimowe okrycia roślin jak agrowłóknine, fizelinę czy słomę, której użyliśmy na jesień w celu ochrony roślin przed mrozem i porywistym wiatrem. Nasze rośliny nie powinny potrzebować tej ochrony, gdyż temperatury będą już rosnąć. Na wypadek gdy nie jesteśmy pewni prognoz pogody lub spodziewamy się przymrozków, można odkrywać rośliny na czas dnia, a na noc ponownie je okrywać. Zdjęte osłony należy zabezpieczyć tak aby posłużyły nam na kolejną jesień i zimę.
  2. Drugim krokiem jest grabienie pozostałości po jesieni i zimie. Grabimy z trawnika resztki liści, połamanych patyków i śmieci, które ukryły się pod warstwą śniegu. Dodatkowo usuwamy wszystkie chwasty. To bardzo ważne by odpowiednio wygrabić teren, ponieważ dzięki temu, nasze rośliny będą miały lepszy dostęp do słońca, a ich system korzenny do pobierania wody. Jeśli grabimy ogródek kwietny róbmy to z głową, by nie uszkodzić naszych roślin. Do grabienia trawnika wybierzmy metalowe grabie, które dzięki sztywnym ząbkom wygarbią suche źdźbła trawy, pozostawiając puste miejsca, w których będziemy chcieli ją dosiać.
  3. Piękny i zielony trawnik to często wizytówka naszego ogrodu. By móc się takim cieszyć, na wiosnę należy przeprowadzić wertykulacje lub aeracje trawnika. Wertykulacja to usunięcie z trawnika obumarłej, suchej trawy oraz pozbycie się mchu, który przez ostatnio wilgotne środowisko dobrze się rozrastał, co jest przychylne rozwijaniu się grzybów. Pozbycie się go jest niezwykle ważne, także dlatego, że chłonie on całą wodę i składniki odżywcze wokół siebie, przez co trawa dookoła obsycha. Wertykulacja czyli pionowe koszenie trawnika, które usuwa warstwę niechcianych roślin w trawniku skutecznie poprawi jego kondycje. Jeśli nasz trawnik jest niewielki wystarczą nam do tego grabie wertykulacyjne.

Młode trawniki czyli do dwóch lat należy napowietrzyć czyli nakłóć. W tym celu możemy zakupić aerator lub specjalne nakładki na buty z kolcami i przejść się w nich po trawniku. Po tym zabiegu gleba zostanie napowietrzona, a i znacznie głębiej będzie docierała do niej woda i składniki odżywcze.

  1. Na wiosnę należy również nawieźć trawnik specjalną mieszanką z azotem, przeznaczaną na tę porę roku. Nawożenie odpowiednimi składnikami sprawi, że rośliny będą szybciej rosnąć i będą w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Azot odpowiedzialny jest za zazielenienie się trawy, natomiast potas i fosfor odpowiedzialne są za krzewienie się, szybsze pobieranie wody oraz transport składników odżywczych.
  2. Na początku wiosny zajmujemy się przycinaniem krzewów i drzew. Regularnie cięte rośliny są zdrowsze i mają ładniejszy kształt. Obcinamy te elementy, które są suche, przymrożone czy nadłamane. To ważne nie tylko z aspektu wizualnego ale także potrzebne dla zdrowia roślin. Chore części mogą zainfekować ją całą lub spowolnić jej rozwój.

Po wykonaniu tych 5-ciu podstawowych czynności możemy zabrać się za sadzenie i sianie nowych, pięknych roślin w naszym ogrodzie, które będą cieszyć nasze oko przez kolejnych kilka miesięcy. Powodzenia!

 

Podobne artykuły

Jaką kosiarkę wybrać?

Na rynku mamy dostępne wiele modeli kosiarek i traktorków do koszenia trawników oraz dużych ogrodów. Wielorakość tego produktu bierze się ze zróżnicowania potrzeb. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, należy zastanowić się jaki jest nasz ogród, a następnie dobrać do niego adekwatny sprzęt. Na początku należy zadać sobie pytanie, jakie zadanie będzie stało przed naszą kosiarką. Mianowicie jak duży mamy ogród, jak często możemy poświęcić czas na koszenie – czyli z jak wysoką trawą będzie walczył nasz […]

Jak urządzić balkon i taras?

Gdy wiosna puka do naszych drzwi, wręcz nie możemy oprzeć się ochocie spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, bez odpowiedniego dostępu do światła czy świeżego powietrza z chęcią zrekompensujemy sobie tę niedogodność spędzając czas w naszym ogrodzie lub na balkonie. Aby celebrować tę chwilę polecamy kilka prostych zabiegów, które możemy dokonać w naszej zewnętrznej strefie relaksu tak abyśmy mieli poczucie pełnego komfortu i zadowolenia.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?