Jaką kosiarkę wybrać?

Na rynku mamy dostępne wiele modeli kosiarek i traktorków do koszenia trawników oraz dużych ogrodów. Wielorakość tego produktu bierze się ze zróżnicowania potrzeb. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, należy zastanowić się jaki jest nasz ogród, a następnie dobrać do niego adekwatny sprzęt. Na początku należy zadać sobie pytanie, jakie zadanie będzie stało przed naszą kosiarką. Mianowicie jak duży mamy ogród, jak często możemy poświęcić czas na koszenie – czyli z jak wysoką trawą będzie walczył nasz nowy nabytek, na ile teren jest wyrównany oraz czy są dodatkowe wymogi, które mogą stać się dla nas decydujące przy tym wyborze.

Kosiarki dzielą się na wiele rodzajów, do najczęstszych wyborów należą kosiarki elektryczne, spalinowe i ręczne. Przy ogromnych terenach wybór staje przy traktorkach, a przy maleńkich wystarczają podkaszarki. U naszych partnerów dostępne są  wszystkie rodzaje, a profesjonalna obsługa z pewnością zaproponuje odpowiedni sprzęt.

Kosiarki elektryczne 148 zł – 1299 zł

Wybór kosiarki elektrycznej będzie musiał równać się z koniecznością dostępu do prądu, gdyż z tych kosiarek korzystamy podłączając się do gniazdka. Obszar koszenia jest uzależniony od długości kabla. To rozwiązanie sprawdzi się na niewielkich terenach, gdzie długość kabla nie będzie miała wielkiego znaczenia. Co prawda na rynku dostępne są także kosiarki elektryczne akumulatorowe, które nie wymagają podłączania się do prądu, natomiast trzeba pamiętać o tym, że akumulator musi być zawsze naładowany. Jeśli zatem nasz ogród jest niewielki, warto przystać na tę propozycję, która jest o wiele tańsza od kosiarki spalinowej. Dodatkowo ta kosiarka w przeciwieństwie do spalinowej nie wydziela spalin i nie jest głośna.

Kosiarki spalinowe 498 zł – 1896 zł

Kosiarki spalinowe to natomiast rozwiązanie dla dużych terenów. Nie jesteśmy tutaj związani  elektryką, więc możemy kosić cały teren bez przerwy. Wśród kosiarek spalinowych mamy do wyboru te z napędem lub bez napędu. Sam decydujesz czy chcesz aby kosiarka wspomagała Twoją pracę, czy jej napęd ma zależeć od Twojej siły. Ten rodzaj kosiarki bez problemu poradzi sobie z trawą, która jest już wyrośnięta i wysoka. Kosiarki spalinowe są też głośniejsze i produkują spaliny. Występują również w wersji z koszem lub bez kosza. Te z koszem często dodatkowo posiadają funkcję rozdrabniania trawy, dzięki czemu po koszeniu ten problem znacznie maleje.

Traktorki ogrodowe 4498 zł  – 11799 zł

Najdroższe i z pewnością najwygodniejsze trawnikowe rozwiązanie. Przy tym wyborze możemy rozsiąść się wygodnie i kosić do woli. To rozwiązanie jednak sprawdzi się jedynie na wielkich terenach, gdzie nie musimy martwić się o prąd, powierzchnie i niespodzianki spotkane na drodze. Kosiarki traktorki poprzez swoją wielkość, znacznie szybciej radzą sobie z doprowadzeniem naszego ogrodu do ładu. Dodatkowo po sezonie koszenia mogą nas wspierać w innego rodzaju pracach związanych z ogrodem. Świetnie radzą sobie jako odśnieżarki, siewniki, wertykulatory czy maszyny jak walec.

Kosiarki ręczne 147 zł – 169 zł

To najtańsze z rozwiązań. Kiedyś każdy z nas miał do czynienia z taką kosiarką. Kosiarka ta nie do końca sprawdzi się na dużym terenie, ponieważ możemy naprawdę zmęczyć się przy koszeniu. Natomiast bezkompromisowo jest to najbardziej ekologiczny wybór. Dodatkową zaletą jest fakt, że kosiarki te są nie wielkie, bez problemu więc zapakujemy ją w auto, by skosić nasz trawnik na działce. Koszty eksploatacyjne są niewielkie. Teren jednak powinien być dość płaski, a trawa niezbyt wysoka.

Roboty koszące 1799 zł – 5999 zł

To ciekawe rozwiązanie dla leniuchów. Kiedy Ty wygodnie rozsiądziesz się na fotelu, popijając filiżankę pysznej kawy, Twój robot koszący sam upora się z trawnikiem. A gdy zacznie brakować mu energii sam zainstaluje się w stacji dokującej. Roboty te są na tyle inteligentne, by bez problemu poradzić sobie ze zróżnicowanych terenem i napotkanymi przeszkodami. Jego praca jest tak cichutka, że nawet nie zauważysz kiedy cały trawnik będzie skończony. Robot ten pracuje bez względu na warunki atmosferyczne. Jego pracę możesz kontrolować za pomocą smartfona.

Podkaszarki

Czasem zakup kosiarki okazuję się zbędny i z drobnymi ogrodowymi pracami może poradzić sobie podkaszarka, którą jesteśmy wstanie precyzyjnie dostać się w każdy kąt. Sprawdzą się wiec wszędzie tam, gdzie nie udałoby nam się dostać tradycyjną kosiarką. Minusem jest z pewnością trudność w podkoszeniu całego trawnika na równą długość, natomiast jeśli chodzi o drobne podcięcia, w trudno dostępnych miejscach z pewnością sprawdzi się najlepiej.

Wszystkie z wyżej wymienionych modeli są dostępne u naszych partnerów. Dzięki OneyRaty możesz kupić potrzebny sprzęt na raty. Sprawdź naszą ofertę i zmień swój ogród na lepsze.

Podobne artykuły

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?

Jak urządzić balkon i taras?

Gdy wiosna puka do naszych drzwi, wręcz nie możemy oprzeć się ochocie spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, bez odpowiedniego dostępu do światła czy świeżego powietrza z chęcią zrekompensujemy sobie tę niedogodność spędzając czas w naszym ogrodzie lub na balkonie. Aby celebrować tę chwilę polecamy kilka prostych zabiegów, które możemy dokonać w naszej zewnętrznej strefie relaksu tak abyśmy mieli poczucie pełnego komfortu i zadowolenia.