Jak urządzić balkon i taras?

Gdy wiosna puka do naszych drzwi, wręcz nie możemy oprzeć się ochocie spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, bez odpowiedniego dostępu do światła czy świeżego powietrza z chęcią zrekompensujemy sobie tę niedogodność spędzając czas w naszym ogrodzie lub na balkonie. Aby celebrować tę chwilę polecamy kilka prostych zabiegów, które możemy dokonać w naszej zewnętrznej strefie relaksu tak abyśmy mieli poczucie pełnego komfortu i zadowolenia.

Przed rozpoczęciem prac „remontowych” na naszym tarasie czy balkonie należy sprawdzić na jaką stronę pada słońce, co znajduje się w okolicy i naprzeciwko, czy jest potrzeba odgrodzenia się od sąsiadów, by czuć się bardziej intymnie. Ustalenie tego pozwoli nam dokonać odpowiednich wyborów takich jak ustawienie mebli czy kupno odpowiednich roślin. Ważne także jest to, abyśmy dopasowali dodatki i meble do metrażu, aby uniknąć efektu zagracenia – niestety w dużych miastach ta strefa często jest naprawdę niewielka i jest to nie lada wyzwanie, aby ją właściwie zaaranżować.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to asortyment, od którego należy rozpocząć nasze planowanie. Najprawdopodobniej to właśnie one zajmą największą powierzchnie. Poza tym czym byłaby strefa relaksu bez możliwości wygodnego rozłożenia się na wygodnym krześle i postawieniu ulubionej kawy na stoliku obok? Rodzajów mebli ogrodowych jest wiele. Do wyboru mamy meble wykonane z plastiku, drewniane, technorattanowe, metalowe, aluminiowe czy nawetstalowe. Tworzywo z jakiego są wykonane meble mogą mieć wpływ na wygląd i charakter naszego tarasu. Meble rattanowe i technorattanowe dają poczucie elegancji i szyku. Meble plastikowe nie nalezą do eleganckich i zbyt trwałych. Polecamy meble składane, które po spotkaniach towarzyskich możemy schować, czy także z łatwością przechować je podczas okresu zimowego.

Meble z palet

Alternatywą dla mebli ogrodowych jest zrobienie ich samemu. Każdy majsterkowicz nie oprze się pokusie stworzenia ich samodzielnie. W większości sklepów budowlanych  dostępne są palety dekoracyjne, które mogą posłużyć nam do wykonania takich mebli. Palety dekoracyjne wykorzystywane jako meble są teraz bardzo modne. Jest to z pewnością bardziej ekologiczne rozwiązanie niż kupno nowych mebli np. plastikowych. Z palet możemy zbudować praktycznie wszystko, od stołu czy ławy po krzesła i taborety. Dla dodania indywidualnego charakteru naszym meblom z palet, sklepy stają na wysokości zadania i oferują szeroką paletę kolorowych poduszek ogrodowych dla poprawy naszego relaksu na świeżym powietrzu. Aby móc cieszyć się meblami na długie lata polecamy zaimpregnować je odpowiednimi preparatami, które ochronią je przed wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi.

Pawilon/parasol

Niezależnie czy szukamy cienia na naszym tarasie czy w ogrodzie – na ratunek przychodzi pawilon lub parasol słoneczny. Możemy znaleźć pod nimi schronienie przed słońcem przez cały dzień. Ciekawym rozwiązaniem jest pawilon z moskitierą, który chroni także wieczorami przed insektami i komarami. Parasole dostępne są z mechanizmem umożliwiającym ustawianie kąta nachylenia. Większość modeli jest również składane, dzięki czemu w zimie możemy je łatwo przechować.

Huśtawki/hamaki

Z ogromną przyjemnością wracamy do czasów dzieciństwa, gdy spędzało się beztroski, letni czas na ulubionej huśtawce czy hamaku. Taki rodzaj wypoczynku na świeżym powietrzu nie ma sobie równych, a książki nigdy nie są tak interesujące jak przy lekkim kołysaniu. Gdy zmagamy się z niewielkim metrażem na ratunek przychodzi fotel wiszący, który dostępny jest także w wersji dwuosobowej.

Osłony na balkon/płoty

Gdy balkon sąsiada z naprzeciwka jest dość blisko Twojego warto skorzystać z osłony balkonu lub płotka. To rozwiązanie nada intymnego charakteru Twojej strefie relaksu, bez odczuwania wzroku sąsiadów. Rozwiązania te można bez problemu dopasować stylem do naszych mebli ogrodowych tak aby wszystko ze sobą współgrało.

Oświetlenie i dekoracja

Kropką nad „i” mogą stać się lampiony czy pochodnie, które po zmierzchu pozwolą nam wciąż cieszyć się czasem spędzonym na powietrzu. Ekologicznym rozwiązaniem są lampki solarne. Polecamy także pomyśleć o odpowiednich roślinach, którymi możemy cieszyć oko.

Prognozy pogody są naprawdę optymistyczne, nie zwlekaj więc dłużej z decyzją i już dziś wybierz się do najbliższego sklepu budowlanego i stwórz niepowtarzalną strefę relaksu dla Ciebie i rodziny.

 

Podobne artykuły

Jak dbać o środowisko w domu?

Od dłuższego czasu możemy odnotować wzrost cen na towary i usługi. Jednym z najbardziej nagłośnionych tematów ostatniego czasu jest nowelizacja przepisów dotycząca odpadów. Opłaty za wywóz naszych śmieci rosną w całym kraju. Aby jak najmniej dotkliwie odczuć te zmiany w domowym budżecie, należy zmienić swoje nawyki.

Metamorfoza salonu na każdą kieszeń

Przez ostatnie miesiące znaczna część społeczeństwa spędza więcej czasu w swoich domach. Wielu z nas pracuje i uczy się w modelu zdalnym, a pomysły na spędzenie wolnego czasu „po pracy” również są ograniczone z powodu pogody czy obostrzeń. Dlatego też zaczęliśmy zwracać większą uwagę na wystrój naszych wnętrz. Atrakcyjne wizualnie pomieszczenie wpływa pozytywnie na  samopoczucie, motywację do pracy czy relaks. Dowiedz się jak odświeżyć swój salon w kilku prostych krokach, a do tego małym kosztem.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?