Jak dbać o środowisko w domu?

Od dłuższego czasu możemy odnotować wzrost cen na towary i usługi. Jednym z najbardziej nagłośnionych tematów ostatniego czasu jest nowelizacja przepisów dotycząca odpadów. Opłaty za wywóz naszych śmieci rosną w całym kraju. Aby jak najmniej dotkliwie odczuć te zmiany w domowym budżecie, należy zmienić swoje nawyki.

Powodów podwyżek jest kilka, a na większość z nich nie mamy wpływu. Możemy przyjrzeć się własnym gospodarstwom domowym i zastanowić się jak produkować mniej odpadów.

Co jest powodem wzrostu cen?

 • Wraz z podniesieniem cen za paliwo i energię elektryczną, wzrasta cena wielu towarów i usług. Między innymi koszt odbioru śmieci.
 • Wyższa płaca minimalna dla pracowników, powoduje inflację.
 • Rynek chiński był do tej pory największym światowym odbiorcom śmieci od krajów Europejskich. Od lat Chiny wprowadzały kolejne ograniczenia dotyczące odbiorów śmieci ze świata, aż w końcu całkowicie zakazały ich importu. Wzrost cen za gospodarowanie śmieciami dotyka więc aktualnie całą Europę.
 • Nowe regulacje dotyczące gospodarowania śmieciami, skutkują zwiększeniem kontroli tej gałęzi. Wprowadzane zostały specjalistyczne monitoringi oraz dodatkowe rejestry. Nowoczesna i kosztowna technologia ciągnie za sobą kolejne konsekwencje finansowe jak np. zatrudnienie większej ilości osób, które ją obsłuży.
 • Konkurencja wśród firm zajmującymi się gospodarowaniem śmieciami na rynku polskim jest niewielka. Przez co pole do negocjacji jest znikome, niekiedy niemożliwe.
 • W związku z nowymi wymogami dotyczącymi segregacji, potrzebny jest zakup nowych pojemników na odpady.
 • Od pewnego czasu możemy zaobserwować spadek cen surowców. Kiedyś za tonę plastiku dostać mogliśmy znacznie więcej niż teraz. Produkujemy go coraz więcej w związku z czym cena za jego recykling drastycznie spada.

 

Jak każdy z nas może zmniejszyć ilość produkowanych śmieci?

 1. Pierwszy krok zaczyna się przy… wadze

Kiedy kupujemy warzywa lub owoce skorzystać możemy z toreb do wielokrotnego użytku dostępnych w każdym większym markecie. Są to tak zwane wielorazowe woreczki, wykonane z tkaniny i mogą być prane w pralce. Dodatkowo w niektórych marketach mamy możliwość ważyć owoce czy warzywa przy kasie, bez potrzeby umieszczania ich w osobnej reklamówce. Jeśli już potrzebujemy torby, a zapomnieliśmy wziąć jej z domu, pamiętajmy że sprzedawane torby „jednorazowe” są teraz wytwarzane z dużo lepszych surowców, są trwalsze i potrafią nam towarzyszyć przy kilku zakupach. Przypominamy, że torby plastikowe rozkładają się ok. 450 lat.

 1. Doceńmy wodę z kranu

Z większa starannością dba się o ogólnodostępną wodę przez co nie ma ryzyka, że jest ona zanieczyszczona. Pijmy wodę z kranu lub z ogólnodostępnych, miejskich źródełek z wodą pitną. Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do jakości takiej wody, możemy dodatkowo przefiltrować ją przez specjalnie przeznaczony do tego dzbanek do filtracji. Warto przypomnieć, że butelki plastikowe przetrwają od 100 do 1000 lat.

 1. Drugie życie

Nienoszone ubrania, stare meble czy elementy dekoracyjne nie pasujące do naszego wystroju wcale nie muszą trafiać na śmietnik, a nawet nie powinny. Pamiętajmy, o osobach potrzebujących, którym możemy podarować coś od siebie. Ubrania można oddać bezpośrednio do osób potrzebujących lub skorzystać z kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża często ustawionych przy osiedlowych śmietnikach. Używane meble jeśli są w dobrym stanie, można sprzedać lub wymienić się na coś innego na różnego rodzaju wyprzedażach garażowych lub w Internecie.

 1. Produkty biodegradowalne

Jeśli mamy taką możliwość kupujmy rzeczy biodegradowalne, które wyrzucić można do toalety. Przykładem tego może być żwirek dla kota czy rolki z papieru toaletowego.

Podobne artykuły

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?

Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.