Jaki telewizor kupić?

W praktycznie każdym domu telewizor pełni rolę centrum rozrywki dla całej rodziny. Niegdyś towar deficytowy, a w dzisiejszych czasach występujący niemalże w każdym pomieszczeniu. Producenci prześcigają się w tworzeniu co nowszych technologii i dodatkowych funkcji, które można znaleźć w modelach w naprawdę atrakcyjnych przedziałach cenowych. Jak więc znaleźć odpowiedni telewizor do naszego domu? Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii opisanych poniżej. Najnowsze modele i szeroki asortyment możesz znaleźć w sieci hipermarketów Auchan, a swój nowy telewizor nabyć już dziś w kredycie ratalnym z RRSO 0% od Oney.

1. Rozmiar odbiornika

Zanim wybierzemy się do sklepu, zastanówmy się w jakim miejscu będziemy chcieli postawić telewizor oraz w jakiej odległości od niego będziemy go oglądać. Ważne aby to ustalić na samym początku, ponieważ w tym przypadku „większy”, nie zawsze będzie oznaczał „lepszy”, szczególnie jeśli pomieszczenie oraz odległość od telewizora jest niewielka. Zbyt duży odbiornik połączony z bliską odległością od niego może zaburzać obraz oraz męczyć nasz wzrok. Dlatego nawet ze świetnej promocji na duże odbiorniki nie zawsze warto korzystać ze względu na nasz komfort oraz zdrowie. W Internecie można znaleźć kalkulatory, które obliczą idealną przekątną telewizora do naszego pomieszczenia.

2. Wyświetlacz

Era telewizorów plazmowych dobiegła końca i aktualnie na rynku zazwyczaj stoimy przed dwoma wyborami. Telewizor LED czy OLED. LED to starsze rozwiązanie polegające na wyświetlaniu obrazu w matrycach LCD. Zaletą jest energooszczędność oraz niższa cena. OLED to nowsze rozwiązanie na rynku, charakteryzujące się wysokim poziomem kontrastu i dużą głębią czerni. OLED wykorzystuje diody organiczne, dzięki czemu ekran telewizora może być naprawdę cienki.

Przez pewien okres swój czas miały telewizory z zakrzywionym ekranem. Szybko jednak okazało się, że owszem mogą one wzmocnić pozytywny odbiór obrazu oraz nasze doznania, ale jedynie jeśli zasiadamy dokładnie naprzeciwko odbiornika. W przypadku ustawienia go bokiem lub oglądania telewizji w większym gronie, osoby zasiadające po przekątnej, nie będą odbierały obrazu tak pozytywnie.

3. Rozdzielczość

Gdy już wybierzemy się do sklepu, zauważymy takie określenia jak HD Ready, Full HD, czy 4K lub 8K. Co one dla nas oznaczają? Im wyższa rozdzielczość tym obraz jest dokładniejszy, a detale lepiej widoczne.

Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1355×768 pikseli. Jest to już nieco przestarzała wersja telewizorów, o niewielkich ekranach. Obraz nie jest tak atrakcyjny jak w pozostałych opisanych rodzajach.

Format Full HD wynosi 1920×1080 pikseli i występuję w najtańszych odbiornikach, które warto brać pod uwagę. Jeśli więc telewizor jest nam potrzebny do podstawowych czynności jak oglądanie programów telewizyjnych lub podstawowa gra na konsoli to rozwiązanie jest do tego wystarczające.

4K zalicza się już do ekranów o wysokiej rozdzielczości obrazu. W porównaniu do Full HD posiada czterokrotnie większą liczbę pikseli. Zaletą 4K jest niemalże perfekcyjny odbiór czerni oraz wysokiego kontrastu obrazu, który pozostaje naturalny.

8K to prawdziwa perełka. Rozwiązanie to idealne jest dla najbardziej wymagających. Wspomnieć trzeba, że ceny za tego rodzaju telewizory są najwyższe, plasują się w przedziale cenowym powyżej 8 000 zł i występują jako odbiorniki powyżej 50 cali.

4. Funkcja Smart TV

Inaczej inteligentny telewizor, który sprawić ma najwyższą jakość naszej rozrywki przed telewizorem. Funkcja ta nie tylko daje dostęp do telewizji satelitarnej czy cyfrowej, ale również do Internetu. Poprzez połącznie się z siecią Wi-Fi masz możliwości korzystania z takich platform jak Netflix, VOD, HBO GO czy aplikacji typu YouTube oraz Spotify. Smart TV pozwoli Ci na korzystanie z telewizora jak z komputera, a także na wyświetlanie obrazu z twojego smartfona, dzięki czemu możesz korzystać ze swoich mediów społecznościowych widząc je na telewizorze, czy wyświetlać zdjęcia ze swojego urządzenia.

Podobne artykuły

Jaki kolor ścian wybrać?

Czy zastanawiałeś się jak kolor Twoich ścian wpływa na Ciebie każdego dnia? Czy wiesz, że możesz dobrać odpowiednią barwę do Twojego charakteru czy przeznaczenia pomieszczenia? Daj się porwać w świat pełen inspirujących kolorów. Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego wnętrza.

Metamorfoza salonu na każdą kieszeń

Przez ostatnie miesiące znaczna część społeczeństwa spędza więcej czasu w swoich domach. Wielu z nas pracuje i uczy się w modelu zdalnym, a pomysły na spędzenie wolnego czasu „po pracy” również są ograniczone z powodu pogody czy obostrzeń. Dlatego też zaczęliśmy zwracać większą uwagę na wystrój naszych wnętrz. Atrakcyjne wizualnie pomieszczenie wpływa pozytywnie na  samopoczucie, motywację do pracy czy relaks. Dowiedz się jak odświeżyć swój salon w kilku prostych krokach, a do tego małym kosztem.

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.