Jaką lodówkę wybrać?

Bez wątpienia lodówka uznawana jest za serce każdej kuchni. Jest to urządzenie używane przez każdego z nas, bez znaczenia czy mieszkamy sami czy może mamy kilkuosobową rodzinę. Lodówki potrzebuje każdy. W związku z różnicami pomiędzy użytkownikami, na rynku powstało wiele rodzajów lodówek. Dla dużych rodzin zdecydowanie poleca się lodówki o większej pojemności, natomiast dla singli w zupełności wystarczają lodówki podblatowe. Przy wyborze lodówki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich?

1. Wielkość lodówki

Wielkość lodówki zależeć będzie od miejsca jakie chcemy przeznaczyć w kuchni na to urządzenie oraz od naszych potrzeb. Wielkość lodówki określa się miarą jej pojemności. Informację o pojemności lodówki możemy zobaczyć na karcie energetycznej naklejonej na każdym urządzeniu, tak jak jej pozostałe parametry. Decyzja o wielkości lodówki powinna być dokonana na podstawie ilości domowników. Zwykle przyjmuje się, że na jedną osobę lodówka o pojemności 120l jest wystarczająca, przy każdym kolejnym użytkowniku należy dodać dodatkowe 30l pojemności. Tak wiec przy czteroosobowej rodzinie najlepiej zakupić lodówkę przynajmniej o pojemności 210-240l.

2. Energooszczędność i głośność

Bardzo ważna kwestią przy wyborze lodówki jest to, ile będziemy płacili za jej pracę, czyli za rachunki za prąd. Lodówka, jak żadne inne urządzenie w domu, pracuje bez przerwy 24h/7 dni w tygodniu. Najlepiej więc kupić lodówkę energooszczędną. Takie urządzenia mogą zaoszczędzić nawet do 40% prądu. Jeśli chodzi o głośność lodówek najcichsze wydają z siebie dźwięk ok. 36 decybeli, średnia to ok. 40-45 decybeli, natomiast 65 decybeli jest już uciążliwa dla zdrowia.

3. Dodatkowe funkcje

Poza powyższymi, najważniejszymi czynnikami, producenci oferują dodatkowe funkcje w lodówkach m.in. funkcja No Frost czy Side by side. Najbardziej rozpowszechnioną funkcją jest No Frost, która polega na ograniczeniu osadzaniu się szronu i lodu na ściankach części chłodzących i mrożących lodówki. Dzięki temu, pozbywamy się konieczność kłopotliwego i czasochłonnego rozmrażania lodówki. Dodatkowo funkcja ta ogranicza powstawanie pleśni i utrzymanie nieprzyjemnych zapachów. Chłodzenie No Frost odbywa się jednak na sucho, co może doprowadzać do szybszego wysychania żywności.

Funkcja Side by Side polega na tym, że lodówka ta jest dużo większa od tych klasycznych oraz posiada dwie pary drzwi – otwieranych od środka na boki. Po jednej stronie znajduje się zamrażarka, a po z drugiej lodówka. Plusem tego rozkładu jest równy podział funkcji chłodzących. W standardowych lodówkach część mrożąca jest znacznie mniejsza. Minusem takiej lodówki jest jej powierzchnia, bowiem lodówki te potrafią mieć pojemność nawet 600 litrów, dodatkowo drzwiczki otwierają się przeciwstawnie dlatego urządzenie to nie może być ustawione z jednej czy z drugiej strony przy ścianie, która blokowałaby ich swobodne otwieranie.

Dodatkowe funkcje jakie może posiadać nasza lodówka to np. urządzenie do robienia kostek lodu czy nalewania zimnej wody bez potrzeby otwierania drzwi lodówki. A także możliwość zobaczenia zawartości lodówki dzięki przeźroczystym drzwiczkom.

Dodatkowo nasza lodówka może mieć własną aplikację, która będzie nas informowała o niedomkniętych drzwiczkach, jak również o tym co jest w środku i jaka jest data przydatności owych produktów.

4. Umieszczenie

Plusem wolnostojącej lodówki jest brak konieczności wykonywania dodatkowych czynności związanych z jej kupnem. Po prostu zakupioną lodówkę wstawiamy w wybrane miejsce. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na zakup większego urządzenia, ponieważ przy kupnie lodówki pod zabudowę musimy pamiętać o tym, ze owa zabudowa zajmie dodatkowe kilka cm. Natomiast plusem zakupu lodówki pod zabudowę jest możliwość dopasowania „drzwi” lodówki pod wystrój naszej kuchni. Tutaj wygrywają więc względy estetyczne.

5. Jak zadbać o naszą lodówkę by posłużyła nam na dłużej?

Ustaw odpowiednią temperaturę lodówki i zamrażalnika

Optymalna temperatura dla lodówki do ok. 4-8 stopni C – im niższa temperatura tym większe zużycie prądu. Dla zamrażalnika jest to ok. -18 stopni C.

Nie otwieraj lodówki na długi czas

Każde otwarcie lodówki powoduje wpływ ciepłego powietrza do jej środka, przez co później lodówka będzie musiała zużyć większą ilość prądu do ponownego ochłodzenia się do ustawionej temperatury.

Zawsze domykaj drzwi

Długo otwarte drzwi do lodówki lub ich niedomknięcie odbije się na naszych rachunkach ale także na „zdrowiu” naszej lodówki, bowiem lodówka służy do utrzymania zimnej temperatury, a nie do ciągłej przemiany ciepłego powietrza w zimne.

Nigdy nie wkładaj gorących czy ciepłych dań do lodówki

Takie działanie może poważnie zaszkodzić naszemu urządzeniu. Najpierw pozwól, by danie osiągnęło temperaturę pokojową zanim włożysz je do lodówki. Jest to ważne nie tylko ze wzgląd na walkę lodówki z temperaturą, ale także z zapachami, które uwalniane są z naszej potrawy. Lodówki co prawda maja systemy cyrkulacji powietrza, ale ze zbyt intensywnymi zapachami mogą sobie nie poradzić.

Odpowiednio ustaw urządzenie

Lodówek nie powinno stawiać się blisko źródeł ciepła, tak jak przy piekarniku czy kuchence, ponieważ pobierają wtedy większą ilość prądu.

Idealną lodówkę dla siebie możesz znaleźć z hipermarketach pod marką Auchan. Doradca na dziale z pewnością pomoże dobrać odpowiedni produkt dla Ciebie, a pracownik Punktu Doradztwa Finansowego Oney znajdujący się na terenie sklepu pomoże sfinansować Twój zakup.

Podobne artykuły

Ekologicznie w szkole

Nie bez powodu mówi się, że dzieci są przyszłością. To od nich również zależy przyszłość naszej planety. Temat ekologii, mimo dobrego dostępu do informacji, wciąż dla wielu dorosłych wydaje się być obcy, a co dopiero dla dzieci. Szkoła i przedszkole to idealne miejsce do edukowania o tym najmłodszych. Podstawa programowa w temacie ekologii wydawać się może niewystarczająca, dlatego warto nauczyć swoje dzieci ekologicznych nawyków już teraz, by od pierwszego dnia szkoły prezentowały ekologiczną postawę. Pomysłów […]

Czas na biwak! Jaki namiot wybrać? 

Dla tych co chcą uciec od miejskiego życia, przeżyć przygodę, czy szukają najtańszej opcji noclegu – pole namiotowe to idealne miejsce. Zaletami biwaku jest przede wszystkim nieograniczony kontakt z naturą oraz świeże powietrze. To my decydujemy czy chcemy wybrać się nad morze, mazury czy góry – bo namiot można rozbić wszędzie. Biwakować możemy w pojedynkę lub z rodziną i przyjaciółmi. Aby ten rodzaj wypoczynku minął nam w komfortowej i bezpiecznej atmosferze potrzebujemy odpowiedniego namiotu, który […]

Narzędzia, które upiększą Twój ogród

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy się relaksować po pracy lub spędzać miło czas z rodziną w weekendy. Aby móc korzystać z jego uroków wystarczy wykonanie kilku prostych prac. Kiedy dbamy o ogród systematycznie, nie powinien on kosztować nas wiele pracy, a jedynie dostarczać nam przyjemności z czasu jaki przyjdzie nam w nim spędzać. Niezależnie czy nasz ogród to zaledwie kilkadziesiąt metrów wokół mieszkania na parterze czy też ogromny ogród wokół domku jednorodzinnego, może przynieść […]