Jaką kuchenkę wybrać?

Kuchenka to jedno z urządzeń, które znajduje się w każdym domu. Rynek do zaoferowania ma wiele jej rodzajów, ale to dwa podstawowe czynniki decydują o jej wyborze. Pierwszy – sposób jej zasilenia – dostępne sposoby to podłączenie gazowe lub prądem. Drugi –  kuchenka pod zabudowę czy wolnostojąca. W przypadku wyboru kuchenki wolnostojącej z pewnością zaoszczędzimy, gdyż to rozwiązanie jest znacznie tańsze niż kupowanie osobno płyty grzewczej oraz piekarnika. W poniższym artykule skupimy się na odpowiedzeniu na pytanie jaka kuchenka sprawdzi się idealnie w Twoim domu? Przeczytaj artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Zasilane gazem:

Kuchenka gazowa

Tradycyjna kuchenka gazowa to dość staromodne ale wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Z tego rodzaju korzystają zwykle osoby, które mają ograniczony budżet na zakup kuchenki lub często osoby starsze, przyzwyczajone do tego rodzaju zasilania. Wybór ten pada również przez osoby, które nie mogą mieć kuchenki elektrycznej z powodu braku możliwości podłączenia jej do gniazda trójfalowego. Kuchenka gazowa należy do niskobudżetowych opcji nie tylko ze względu na cenę jej zakupu, ale również koszty energii, ponieważ gaz jest tańszy od prądu. Dodatkowo kuchenki gazowe zawsze posiadają wbudowany piekarnik, więc możemy cieszyć się dwoma urządzeniami w jednym. Zdaje się jednak, że kuchenka gazowa ma wiele wad. Między innymi odradza się ten zakup ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia gazem oraz fakt, że daje ona dostęp do otwartego ognia. Dodatkowo kuchenkę gazową trudno czyścić, gdyż po wyłączeniu palników, są one bardzo gorące i trzeba odczekać dłuższą chwilę, aby zabrać się za ich czyszczenie.

Zasilane prądem:

Kuchenka żeliwna:

Kuchenka żeliwna to tradycyjne rozwiązanie kuchenki zasilanej prądem, która nie ma zbyt wielu dodatkowych funkcji. Poprzez to zdaje się być najtańszym elektrycznym rozwiązaniem dla tego zakupu. Kuchenka żeliwna jest prosta w obsłudze, a żeby jej używać możemy wykorzystać każdy rodzaj garnków. Wadą tego rozwiązania jest to, że potrzebuje znacznie więcej czasu niż gazowa do nagrzania palnika czy do zmiany jego temperatury. Dodatkowo są podatne na rdzewienie.

Płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne to z pewnością bardziej nowoczesne rozwiązanie. Ogromnym ich plusem jest łatwość utrzymania jej w czystości, ponieważ jest to płaska powierzchnia, która nie nagrzewa się tak mocno jak w przypadku kuchni gazowej. Dodatkowo posiada ona specjalne czujniki, które informują nas gdy potrawa zacznie się przypalać. Największym minusem tego rozwiązania jest fakt, że na płycie indukcyjnej stosować możemy tylko specjalnie przeznaczone do tego naczynia, przez co dojdą nam dodatkowe koszty do tego zakupu. Płyty indukcyjne są także dość drogim wydatkiem w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Dodatkowo jest uważana jako niebezpieczna dla osób z problemami zdrowotnymi: z rozrusznikiem serca, używających pompy insulinowej lub noszących aparat słuchowy, gdyż pole magnetyczne, które wytwarza się podczas funkcjonowania tej kuchenki może zakłócać funkcjonowanie tych urządzeń.

Płyta/kuchenka ceramiczna

Finansowo wybór ceramicznej kuchenki jest rozwiązaniem pośrednim, pomiędzy zakupem kuchni gazowej, a indukcyjnej. Dużą zaletą tego rozwiązania jest łatwość czyszczenia oraz brak ryzyka uszkodzenia czy porysowania powierzchni. Ma także nowoczesny wygląd, więc idealnie wpasuje się w nowocześnie zaaranżowaną kuchnię. Wadą tego zakupu jest fakt, że palniki długo się nagrzewają oraz przez długi czas pozostają gorące, przez co istnieje ryzyko poparzenia się. Również z jej czyszczeniem musimy odczekać aż się ochłodzi.

Wiele modeli kuchenek znajdziesz w sieci hipermarketów Auchan, w prawdziwie atrakcyjnych cenach, które możesz sfinansować razem z Oney.

Podobne artykuły

Ekologicznie w szkole

Nie bez powodu mówi się, że dzieci są przyszłością. To od nich również zależy przyszłość naszej planety. Temat ekologii, mimo dobrego dostępu do informacji, wciąż dla wielu dorosłych wydaje się być obcy, a co dopiero dla dzieci. Szkoła i przedszkole to idealne miejsce do edukowania o tym najmłodszych. Podstawa programowa w temacie ekologii wydawać się może niewystarczająca, dlatego warto nauczyć swoje dzieci ekologicznych nawyków już teraz, by od pierwszego dnia szkoły prezentowały ekologiczną postawę. Pomysłów […]

Czas na biwak! Jaki namiot wybrać? 

Dla tych co chcą uciec od miejskiego życia, przeżyć przygodę, czy szukają najtańszej opcji noclegu – pole namiotowe to idealne miejsce. Zaletami biwaku jest przede wszystkim nieograniczony kontakt z naturą oraz świeże powietrze. To my decydujemy czy chcemy wybrać się nad morze, mazury czy góry – bo namiot można rozbić wszędzie. Biwakować możemy w pojedynkę lub z rodziną i przyjaciółmi. Aby ten rodzaj wypoczynku minął nam w komfortowej i bezpiecznej atmosferze potrzebujemy odpowiedniego namiotu, który […]

Narzędzia, które upiększą Twój ogród

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy się relaksować po pracy lub spędzać miło czas z rodziną w weekendy. Aby móc korzystać z jego uroków wystarczy wykonanie kilku prostych prac. Kiedy dbamy o ogród systematycznie, nie powinien on kosztować nas wiele pracy, a jedynie dostarczać nam przyjemności z czasu jaki przyjdzie nam w nim spędzać. Niezależnie czy nasz ogród to zaledwie kilkadziesiąt metrów wokół mieszkania na parterze czy też ogromny ogród wokół domku jednorodzinnego, może przynieść […]