Co robić z dziećmi w domu podczas ferii zimowych

Przed nami długo wyczekiwane ferie zimowe. Jest to jednak kolejny rok w nieco innej rzeczywistości. Wielu z nas rezygnuję z zimowego szaleństwa na nartach czy spacerowania po górskich szlakach. Przed nami jednak 2 tygodnie czasu wolnego od szkoły, klasówek i prac domowych. Zaplanujmy ten czas naszym dzieciom na nowo, wykorzystując go na zrobienie rzeczy, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli.

1. Zaległości w nauce

Dla tych co jednak zdążyli narobić sobie zaległości w nauce, dobrym pomysłem będzie ich nadrobienie. Szczególnie teraz, gdy nie ma nowego materiału do przyswojenia, można skupić się na przerobieniu tego dotychczasowego. Każdy z nas chciałby w tym czasie tylko wypoczywać, ale warto wykorzystać ten czas na naukę, by po powrocie do szkoły zniwelować poziom stresu spowodowany nadmiarem obowiązków. Nauka w domu z pomocą dorosłych z pewnością przynosi mniej stresu i presji, a dodatkowo można zaplanować ją w inny, przyjemniejszy sposób, np. poprzez zabawę.

2. Nauka finansów

Na naukę dorosłego życia nigdy nie jest za późno. Ostatni rok pokazał nam jak ważne jest posiadanie poduszki finansowej. Porozmawiajcie więc o finansach, naucz swoje dziecko planowania finansów i oszczędzania. Ta lekcja przyda mu się w dorosłym życiu. Nauka o finansach to także rozwijanie zdolności matematycznych, planowania i myślenia strategicznego. Dzięki nabyciu tej wiedzy twoje dziecko nauczy się odpowiedzialności i samodzielności.

3. Poznanie nowego języka

Żyjemy w czasach gdy posiadanie umiejętności posługiwania się w obcym języku jest na wagę złota. Pozwala nam to na znalezieniu lepszej pracy i swobodne podróżowanie. Nauka języków to świetna zabawa, która rozwija i daje nam satysfakcję. Przyłącz się do nauki wraz z dzieckiem i bawcie się nową umiejętnością. Naukę języka możecie również przenieść do waszego domu. Zróbcie sobie francuskie śniadanie, a wieczorem obejrzyjcie hiszpańską komedię, w międzyczasie posługując się nowo nabytym słownictwem.

4. Nowe hobby

Istnieje wiele pomysłów na aktywne spędzenie tego czasu. Wciąż wiele lodowisk pozostało otwartych, jak również istnieje możliwość zapisania się do szkółek np. rolkarskiej czy pływackiej. Dodatkowym plusem aktywnego spędzenia czasu jest wytwarzanie się w naszym organizmie hormonu szczęścia, który obniża poziom stresu. A może twoje dziecko kocha muzykę? Zapisz je na lekcje gry na gitarze czy fortepianie. Warto wykorzystać ten wolny czas efektywnie na poznawanie i naukę nowych rzeczy. Rozwijajmy swoje umiejętności. Wiele nowych rzeczy możemy poznawać dzięki Internetowi jak również uczęszczać na lekcje online.

5. Zabawy i gry edukacyjne

A gdy cała rodzina zbiera się w jednym pokoju, nie pozwól na wkradnięcie się nudy do waszego życia. Każda rodzina uwielbia spędzać czas na grach planszowych. W sklepach wybór jest ogromny, od gier przygodowych, tych na myślenie czy edukacyjnych. Granie w gry planszowe pobudza kreatywność, ćwiczy naszą spostrzegawczość i refleks. Czas wolny od szkoły to idealny czas na zdobycie nowych umiejętności.

 

 

Terminy ferii zimowych w Polsce w 2022 r.:

17 – 30 stycznia 2022 r.
Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia – 6 lutego 2022 r.
Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r.
Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

14 – 27 lutego 2022 r.
Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

>źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20212022

 

Podobne artykuły

Jak nauczyć nasze dzieci oszczędzania?

Od pierwszych dni życia naszych dzieci, a nawet i przed ich narodzinami zastanawiamy się jakimi będą ludźmi, jak sprawić by były szczęśliwe i jak dać im jak najlepsze wzorce. Uczymy ich chodzić, mówić, liczyć. Następnie jak wypełniać obowiązki domowe czy szkolne. Jak być dobrym dzieckiem, dobrym człowiekiem czy przyjacielem. Wszystko to co chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom jest niekończącą się listą, a czas nieubłaganie mija.

Oryginalny pomysł na kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy zwykle kojarzy nam się z uroczym opakowaniem z malutkimi czekoladkami. Owe słodkości znikając w czarodziejski sposób w ciągu pierwszych dni, nigdy nie dotrwały do Wigilii. Wraz z nadejściem dorosłości, przestaliśmy dostawać kalendarze w prezencie i o nich zapomnieliśmy. W związku z tym, że grudzień to szczególny czas oczekiwania na nadejście świąt, pragniemy przypomnieć Wam o tym uroczym zwyczaju i przedstawić go w nowej odsłonie. Przeżyj okres świąteczny w wyjątkowy sposób, zapraszając do zabawy […]

Świąteczne prezenty ekologiczne

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi chwilami, niesamowitymi zapachami unoszącymi się z kuchennego wnętrza, jak i szczerą radością podczas otwierania prezentów pod choinką. Co roku stoimy przed dylematami dotyczącymi wyboru najlepszych prezentów świątecznych dla naszych najbliższych. Zwykle kierujemy się ich potrzebami, bądź tym co oferują nam witryny sklepowe. W ostatnim czasie, również tym świątecznym coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentów związanych z ekologią.