Jak być ekologicznym w te święta?

Dowiedz się jak w kilku krokach przyjąć bardziej ekologiczną postawę również w święta.

 

1. Wycieczka na strych

Zanim dasz się wciągnąć w wir zakupowej gorączki, zejdź do swojej piwnicy lub wejdź na strych. Odnajdź ozdoby choinkowe z poprzednich lat, zamiast kupować co roku nowe. Nie przejmuj się różnorodnością ozdób na swojej choince. Im bardziej będzie kolorowa i różnorodna tym lepiej!

2. Handmade

Jeśli nie udało Ci się znaleźć ozdób choinkowym, nie śpiesz się po nie do sklepu, ale po papier kolorowy, nożyczki czy krepinę. Wykonaj świąteczne ozdoby w domu wraz z dziećmi, spędzając czas razem. Jest wiele projektów na papierowe bombki, kolorowe łańcuchy, a nawet na piękną gwiazdę betlejemską. Samodzielnie wykonane, ekologiczne ozdoby będą jeszcze bardziej nas cieszyć niż te same, identyczne bombki z marketu.

3. Choinka… trochę inaczej

Choinka nie zawsze musi prezentować się jako żywe drzewko. Możesz zakupić sztuczną choinkę, która będzie Ci służyć latami, lub zrobić ją samodzielnie! W Internecie możemy znaleźć wiele propozycji interesujących pomysłów na choinkę… trochę inaczej. Z najbardziej popularnych propozycji znaleźć można choinkę z książek, z rolek po papierze toaletowym, szyszek czy papieru i piórek. Choinka to symbol światła i nadziei, a także życia, nie ważne więc z czego będzie wykonana. Cieszyć nas będzie tak samo.

4. Daj choince drugie życie

Jeśli zakupiliśmy choinkę w doniczce, po świętach należy wystawić ją na zewnątrz, zabezpieczając przed mrozem. Następnie wiosną drzewko można przesadzić do ogrodu, dając mu drugie życie. Zwróćmy jednak uwagę podczas zakupu żywego drzewka, aby było ono uprawiane od początku w doniczce, gdyż te uprawiane w ziemi, a następnie przesadzane do donic, często mają bardzo mocno ucięte korzenie i mogą nie dać się zaadoptować kolejny raz do gruntu. Jeśli jednak nasze drzewko nie wygląda już najlepiej i nie ma możliwości rozrostu w ogrodzie, wykorzystajmy jego elementy do ochrony przed mrozem innych roślin, osłaniając je gałązkami choinki. Po nowym roku w wielu miastach organizowane są akcje pod nazwą „Oddaj choinkę” gdzie choinki trafiają do elektrociepłowni gdzie są wykorzystywane jako ekopaliwo.

5. Energia

Prawdziwe święta kojarzą nam się z przepięknie oświetlonymi balkonami oraz ogrodami. Przeurocze figurki reniferów i gwiazd sprawiają uśmiech przechodniów, a w powietrzu czuć święta. To piękne ozdoby, ale nieekologiczne, generujące zużycie dużej ilości prądu. Jeśli więc to możliwe wybieraj oświetlenie zasilane bateriami lub te z systemami energooszczędnymi. Zachowajmy także bezpieczeństwo i nie pozostawiajmy włączonego oświetlenia bez naszego nadzoru.

6. Potrzebujący

W te i we wszystkie święta nie powinniśmy zapominać o tych, którzy nie mają możliwości spędzić ich tak jak my. Wszędzie wokół nas możemy spotkać rodziny nie mające funduszy na zakup prezentów dla swoich pociech, a niekiedy nawet na podstawowe produkty żywnościowe. Wiele organizacji m.in. Banki żywności czy fundację stwarzają szansę na pomoc dla tych, którzy pragną jej najbardziej. Zaangażuj się w zbiórkę charytatywną i pomóż innym poczuć magię świąt, kupując drobne, podstawowe produkty na świąteczny stół. Dodatkowo po świętach organizowane są zbiórki żywności, która została nam na świątecznych stołach. Wolontariusze mogą zjawić się w dowolnym miejscu by odebrać od Ciebie paczkę i przekazać ją we właściwe ręce.

Podobne artykuły

Jak remontować ekologicznie?

W dzisiejszych czasach dużo rozmawia się na temat ekologii. Staramy się zmienić nasze przyzwyczajenia na takie, które bardziej sprzyjają środowisku i zdrowiu. Robimy to zarówno dla planety, ale także dla naszych najbliższych. Ekologiczną postawę możemy prezentować na każdym kroku, również w domu podczas remontu. Remont nie musi oznaczać obciążającej budżet domowy pracy, jak również nieekologicznego postępowania.

5 pomysłów na bardziej EKOlogiczny dom

Szukasz inspiracji by Twój dom stał się jeszcze bardziej EKO? Sprawdź jak proste zmiany mogą Ci w tym pomóc.

Ogrodowe ECO patenty

Gdyby tak niezależnie od pory roku postawić na ekologię również w ogrodzie? Wystarczy rozejrzeć się dookoła by znaleźć wiele pomysłów, które sprawią, że świat wokół nas stanie się lepszy. Zastanawiałeś się kiedyś co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Czy wiesz, że w swoim ogrodzie masz wiele możliwości, które mogą w tym pomóc?