Finansowe postanowienia noworoczne

„W tym roku zacznę oszczędzać”, „Spłacę kartę kredytową” czy „Nie będę kupować niepotrzebnych rzeczy” – brzmi znajomo? Wielu z nas właśnie cel finansowy wybiera jako jedno z postanowień noworocznych. Jak zaplanować, utrzymać i osiągnąć realne cele finansowe?
Poniżej przedstawiamy kilka działań, które mogą sprawić, że za rok czytając ten artykuł z dumą przyznasz: Opłacało się!

Wielkimi krokami nadchodzi nowy rok. To czas, w którym planujemy co chcielibyśmy osiągnąć w kolejnych miesiącach i głęboko wierzymy w sukces.
Zdarza się, że z roku na rok przepisujemy te same postanowienia. Zapominamy jednak, że jeszcze nigdy nie udało nam się osiągnąć zadowalających skutków. Dzieje się tak dlatego, że nie zmieniamy działań, które powinny nas do tego przybliżyć.
Jeśli postanowienie jest zbyt długo rozciągnięte w czasie, po miesiącu już nawet nie pamiętamy, że 1 stycznia było dla nas tak ważne. Warto więc może podzielić je na etapy lub pogrupować?

1. Efekt śnieżnej kuli…

Na pierwszy rzut oka odłożenie kwoty 50 zł miesięcznie wydaję się być błahostką, przez którą nawet nie zaczynamy oszczędzać. Pomyśl o tym, że za 12 miesięcy, ta znikoma suma da Ci efekt 600 zł. Czy za rok, w grudniu, gdzie witryny sklepowe namawiają do zakupów, dzieciaki niecierpliwią się co dostaną w tym roku od świętego Mikołaja, a pralka znów się psuje, ta suma Cię nie ucieszy?

Efekt śnieżnej kuli to działanie polegające na rozpoczęciu jakiegoś procesu od małej skali. Stopniowo kula, turlając się z ośnieżonej góry, osiąga coraz większe wymiary i prędkość. Tak samo jest z oszczędzaniem. Pierwsze kroki to niewielkie nakłady finansowe, ale z czasem wejdzie nam to w nawyk, czujemy się zadowoleni z coraz większej sumy na koncie i podbijamy stawkę!
W odkładaniu pieniędzy najistotniejszy jest cel. Odkładanie pieniędzy bez niego często kończy się porażką. Dobrze w chwili kryzysu móc przenieść się wyobraźnią na Wyspy Kanaryjskie, na które zbierasz, czy zobaczyć uśmiech dzieci zadowolonych z prezentów gwiazdkowych. Pamiętajmy też, że odłożone pieniądze są nie tylko czymś co nas cieszy ale również zapewnią nam bezpieczeństwo finansowe w sytuacjach nieplanowanych.

2. Kiedy kredyt jest dobrym pomysłem?

Niekiedy słowo „kredyt” czy „pożyczka” sprawia, że mamy gęsia skórkę. Dobrze jest z końcem roku uporządkować swoje sprawy finansowe. Jeśli nasza sytuacja finansowa jest na tyle skomplikowana, że mamy tak dużo rat i rożnych terminów spłat, że gubimy się w tym, należy szybko zacząć działać. Mając kwotę swoich miesięcznych zobowiązań poszukaj na rynku ofert pożyczek konkurencyjnych do aktualnej sytuacji w jakiej się znajdujesz. Naprawdę bardzo atrakcyjne warunki są oferowane dla nowych klientów, niekiedy bardziej niż dla stałych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Taki kredyt to nie tylko niższa rata za twoje zobowiązania miesięczne ale również poczucie bezpieczeństwa, gdyż będziesz miał tylko jeden rachunek. Nie będziesz już się martwił czy otrzymałeś wszystkie. Zyskaj spokój i pieniądze.

3. Taniej w Internecie

Całkiem spory kawałek życia przeniósł się do Internetu i zdaje się funkcjonować tam świetnie. Wiele firm funkcjonujących stacjonarnie, dzieli swoją sprzedaż na tą również w Internecie.  Sklepy internetowe mają mniejsze koszty utrzymania, przez co produkty u nich dostępne posiadają znaczenie niższą cenę. Dodatkową korzyścią jest fakt, że możesz kupić wszystko nie ruszając się z kanapy. Każdy produkt może zostać dostarczony pod Twoje drzwi. Często sieci ze sprzętem RTV/AGD oferują montaż nowego i odbiór starego sprzętu w cenie. Liczna część sklepów internetowych wydłuża czas na zwrot towaru określonego w ustawie nawet do 90 dni od daty zakupu. Porównuj więc oferty w Internecie. Skoro rynek daje dam taką możliwość, to po co przepłacać.

4. Emocje są złym doradcą

Jak mówią, nigdy nie idź na zakupy będąc głodnym. Kiedy jesteśmy głodni nasz mózg wysyła do nas sygnał, aby jak najpilniej zmienić ten stan. Zaczynamy wtedy wybierać za dużo produktów, które później lądują w koszu przeterminowane. Na ratunek przychodzi lista zakupów! Zawsze idź na zakupy z listą produktów, które są Ci potrzebne. Sprawi to, że chcąc wybrać produkt spoza listy zastanowisz się dwa razy, czy na pewno jest koniecznym zakupem. Zakupy rób w dużych sieciach np. w Auchan, mają one niższe ceny i wiele promocji.

5. Edukacja najmłodszych

Nasze podejście do oszczędzania zależy od tego jak zostaliśmy go nauczeni od najmłodszych lat. Kiedy dziecko rozumie wagę pieniądza, nabiera do niego szacunku i z przemyśleniem planuje jego wykorzystanie. Powinno się przed zakupami porozmawiać z dzieckiem jaki jest cel wyjścia do centrum handlowego, by uniknąć często widzianych scen, w których dzieci awanturują się z rodzicami, którzy nie chcą im czegoś kupić. Dzieci uwielbiają prezenty, zafunduj więc swojemu dziecku piękną skarbonkę, wytłumacz rolę pieniądza i oszczędzania w życiu.

Sposobów na efektywne oszczędzanie jest wiele. Najważniejsze to chcieć coś zmienić. Przed nami pełne 12 miesięcy, z nową, czystą kartą. Zaskoczmy samych siebie i sprawmy sobie za rok wyjątkowy prezent. Najważniejszy jest pierwszy krok. Wykonajmy go wspólnie.

Podobne artykuły

Jak nauczyć nasze dzieci oszczędzania?

Od pierwszych dni życia naszych dzieci, a nawet i przed ich narodzinami zastanawiamy się jakimi będą ludźmi, jak sprawić by były szczęśliwe i jak dać im jak najlepsze wzorce. Uczymy ich chodzić, mówić, liczyć. Następnie jak wypełniać obowiązki domowe czy szkolne. Jak być dobrym dzieckiem, dobrym człowiekiem czy przyjacielem. Wszystko to co chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom jest niekończącą się listą, a czas nieubłaganie mija.