Jak uczyć się języków obcych?

Nauka języków obcych bywa nie lada wyzwaniem, na szczęście jest kilka prostych sposobów, które sprawią, że stanie się to łatwe i przyjemne. Z rozpoczęciem nauki języka obcego jest jak z rozpoczęciem każdej innej czynności na której nam zależy. Najważniejsza jest motywacja. Poniżej przedstawiamy kilka prostych, przyjemnych i przede wszystkim nowoczesnych sposobów aby podszlifować język obcy lub rozpocząć jego naukę od zera.

Dobrze aby przed rozpoczęciem „pracy” zastanowić się jaki jest powód dla którego chcemy rozpocząć naukę języka obcego. Może czeka Cię wakacyjny wyjazd do zagranicznego kraju, a może chcesz zmienić pracę, w której wymagana jest znajomość języka obcego? Każdy powód jest dobry!

1. Seriale i filmy

Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oglądanie ulubionego, zagranicznego serialu z dodatkowo włączonymi napisami w języku obcym to naprawdę świetny sposób na naukę. Podczas oglądania, czytaj napisy i zwracaj uwagę jakim sformułowaniom w języku polskim odpowiadają. Ten sposób jest bardzo efektywny ponieważ nie uczymy się tylko pojedynczych słówek, ale całych zwrotów. Nieraz w języku obcym pojedyncze słowo może oznaczać coś zupełnie innego niż wtedy gdy zestawimy je z innym. Nauka języka obcego za pomocą oglądania seriali to rozwiązanie kompleksowe. Dzięki tej metodzie uczysz się zarówno odpowiedniego formułowania zdań jak i poprawnej wymowy. Nauka poprzez oglądanie seriali czy filmów to nauka słuchania, czytania i mówienia w języku obcym.

2. Piosenki

Kolejny przyjemny sposób na naukę języka obcego to zaśpiewanie go. Każdy z nas ma swoją ulubioną piosenkę, którą lubi śpiewać. Zdarza się jednak, że nie mamy zielonego pojęcia o czym ona jest. Wydrukuj tekst w oryginalnym języku obcym i śledź go podczas odsłuchiwania piosenki. W ten sposób nauczysz się poprawnej wymowy. W drugim kroku przetłumacz tekst piosenki na język ojczysty i słuchaj piosenki w kółko. Staraj się zrozumieć co znaczą kolejno zdania tłumacząc je na język polski. Po chwili stworzy się cała historia.

3. Karteczki

Gdy chcemy rozpocząć naszą naukę od poznania pojedynczych słówek na ratunek przychodzą karteczki! Zacznij od jednego pomieszczenia w domu, np. salonu. Weź do ręki małe karteczki i poprzyklejaj je po kolei na wszystkich przedmiotach, które są w zasięgu Twojej ręki. Ponazywaj je odpowiednio w języku jakiego się uczysz. Po chwili Twój salon zamieni się w sale do nauki języka obcego. Za każdym razem gdy będziesz sięgał po książkę czy pilot, będziesz widział jak brzmią one z języku obcym.

4. Aplikacje

Żyjemy w czasach gdy technologia przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Akurat przy nauce języka obcego to dobra wiadomość. Aktualnie mamy dostępnych milion darmowych aplikacji do nauki języków obcych. Aplikacje dostępne są dla każdego i na każdym poziomie zaawansowania. Ściągnięcie odpowiedniej aplikacji zajmie Ci zaledwie kilka minut i już po chwili będziesz krok dalej. Nowoczesne aplikacje mogą uczyć nas nauki pojedynczych słówek, zwrotów ale również nauki czasów. Dzięki tej metodzie ćwiczymy pamięć, uczymy się wymowy, a nawet możemy rywalizować z innymi użytkownikami aplikacji.

5. Konwersacje

Nie ma lepszego sposobu niż skok na głęboką wodę. W tym przypadku jest to po prostu rozmowa w języku obcym którego się uczysz. Gdy znasz choć kilka słówek czy zwrotów możesz spróbować konwersacji w tym języku z drugim człowiekiem. Jest wiele osób z przeróżnych zakątków świata, którzy również uczą się tego samego języka co ty. Aby ćwiczyć wymowę wybierają oni właśnie zajęcia z native speakerem lub z dowolną osobą na skypea, która ma taki sam plan na naukę.

Jak przy każdym nowym wyzwaniu ważna jest systematyczność. Zaplanuj każdy swój dzień tak aby móc poświecić na naukę chociaż kilkanaście minut dziennie.

Znajdź także odpowiednią porę do nauki dla siebie, tak aby Twój umysł chłoną jak najwięcej. Ważne jest także abyś zadbał o odpowiednie miejsce do pracy. Postaraj się aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi.

 

Podobne artykuły

Jaki kolor ścian wybrać?

Czy zastanawiałeś się jak kolor Twoich ścian wpływa na Ciebie każdego dnia? Czy wiesz, że możesz dobrać odpowiednią barwę do Twojego charakteru czy przeznaczenia pomieszczenia? Daj się porwać w świat pełen inspirujących kolorów. Znajdź najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego wnętrza.